Reklama

Reklama

Fred Bulín

nar. 05.03.1896
Praha, Čechy, Rakousko-Uhersko

zem. 21.11.1972 (76 let)
Praha, Československo

Biografie

Fred Bulín, vlastním jménem Bedřich Bulík, se narodil 5. března 1896 v Praze. Vyučil se čalouníkem. Nouze o práci ho v sedmnácti letech donutila odjet do Ameriky. Za první světové války byl kanadským legionářem a bojoval na francouzské frontě. Po válce se stal sekretářem sportovní organizace YMCA ve Vladivostoku. V roce 1921 se vrátil do Prahy a pustil se zcela do sportu – byl členem pražské fotbalové Sparty a dosáhl úspěchu ve skoku vysokém (roku 1922 dokonce vytvořil někdejší rekord 185 cm).

V roce 1924 opět odjel do USA, a tentokrát s touhou prosazení v Hollywoodu. Zvukový film jeho touhu zhatil, a jediné co v „továrně na sny“ udělal byly dublérské záskoky slavných filmových hvězd v kasovních trhácích a fotografické akty, pořízené na filmových ateliérech a na střeše vily Douglase Fairbankse. Ke konci dvacátých let se však vrátil do původní vlasti.

Po návratu se také oženil s Ludmilou Ženíškovou – starší sestrou herečky Máni Ženíškové. Bulín vyženil polovinu firmy Ford Motor Company, nebyl však úspěšným podnikatelem.

Nakonec se nakonec ve filmu prosadil – i když pouze v tom českém. Režisér M. J. Krňanský ho obsadil do své první a zároveň poslední filmové role dráteníka Jana v POHORSKÉ VESNICI (1928) podle Boženy Němcové.

Dále hrál syna Viktora Franka v melodramatu Z LÁSKY (1928) Vladimíra Slavínského (ve filmu si zahrál se svojí švagrovou Máňou Ženíškovou), mladého šlechtice ve Fričově dramatu PÁTER VOJTĚCH (1928), poručíka Trojana v PLUKOVNÍKU ŠVECOVI (1929) Svatopluka Innemanna, vladyku v Kolárově dramatu SVATÝ VÁCLAV (1929) a Hanuše Zárubu v Kmínkově melodramatu NEPOČESTNÁ ŽENA (1930).

Ve zvukové éře již sehrával miniaturní a neznámé roličky Huga (TAJEMSTVÍ LÉKAŘOVO), Al Browna (ŽENA, KTERÁ SE SMĚJE), choreografa (TISÍC ZA JEDNU NOC), Holmesova sluhy Jamese (LELÍČEK VE SLUŽBÁCH SHERLOCKA HOLMESE) snoubence (VRAŽDA V OSTROVNÍ ULICI), mladého muže (nedokončený snímek ROZMARY MLÁDÍ), sportovce Karla (DOBRÝ TRAMP BERNÁŠEK), konzulátního úředníka (NEZLOBTE DĚDEČKA), hlavního hrdiny (nedokončená česká a anglická verze filmu SVATÁ LEŽ), stavbyvedoucího (TURBINA), falešného právního zástupce firmy Tresoria (TĚŽKÝ ŽIVOT DOBRODRUHA) a flamendra (PRAŽSKÝ FLAMENDR).

Po válce ho režiséři do filmu využili pouze dvakrát: v epizodní roli dramatu VÝSTRAHA (1953) režiséra Miroslava Cikána a starého Silana v Brynychově válečném a šokujícím dramatu TRANSPORT Z RÁJE (1962).

Po válce se stal zaměstnancem Československého státního filmu, respektive jeho v hereckém oddělení. Fred Bulín zemřel na následky autonehody 21. listopadu 1972 v Praze ve věku sedmdesáti šesti let. Zemřel přesně deset let po svém posledním filmu.

Jaroslav "krib" Lopour

Ovládací panel

Reklama

Reklama