foto

Oliver Hardy

  • nar. 18.1.1892
    Harlem, Georgia, USA
  • zem. 7.8.1957 (65 let)
    Severní Hollywood, Los Angeles, California, USA

Biografie

Oliver Norvell Hardy se narodil 18. ledna v Harlemu ve státě Georgia. Jméno Oliver dostal na památku svého otce, který zemřel krátce po jeho narození (když bylo malému Oliverovi pouhých deset měsíců). Hardyho rodiče pocházeli z Anglie a Skotska, jeho otec byl válečným veteránem – za války Severu proti Jihu bojoval na straně jižanských konfederačních vojsk a byl zraněn v bitvě o Antietam 17. září 1862. Po válce pracoval jako spousta dalších poražených jižanů pro železnici Southern Railroad v Georgii, kde jako předák řídil stavbu tratě z Augusta do Madisonu. Zde se seznámil se svou budoucí ženou Emily Norvellovou pocházející z Williamsburgu, kterou si vzal 12. března 1890. Než se Oliver Hardy narodil přesunula se rodina do Harlemu v Georgii.

Po smrti Oliverova otce se malý Oliver se svou matkou přestěhovali do Milledgeville (ve státě Goergia), kde jeho matka provozovala hotel. Zde strávil Oliver celé své dětství a mládí. Brzy se ukázalo, že Oliver nemá příliš velký zájem o vzdělání, ale projevoval zájem o hudbu a divadlo, dost možná díky matčiným nájemníkům v hotelu, kde pobývalo spousta herců a muzikantů.

Ještě jako mladý utekl Oliver z domova a připojil se k divadelní společnosti. Později šel na matčin popud do internátní školy, z té ale později také utekl. Nakonec jeho matka rozpoznala Oliverův vyjímečný pěvecký talent a poslala ho na studia do prominentní hudební školy v Atlantě, ale Oliver ve škole vynechával hudební lekce a místo toho raději zpíval ve variaté. Ze školy byl proto propuštěn a byl poslán do armádní vysoké školy. Odtud později opět zdrhl a z původní představy studia zákona začal následovat sen o kariéře zpěváka.

V roce 1910 začal pracovat jako promítač, prodavač lístků, údržbář a později i jako vedoucí společnosti v Palace Theater, prvním kině v Milledgeville. Tady se Hardy seznámil s prvními filmovými komediemi a rozhodl se specializovat na tento žánr.

Roku 1912 opustil své zaměstnání v Milledgeville a odešel do městečka Jacksonville na Floridě, kde právě rozkvétal filmový průmysl. Tam ale nenašel žádné uplatnění u filmu, jak chtěl, a proto si musel vydělávat na svou obživu pěveckými výstupy.

Jako zpěvák se živil až do roku 1913, kdy odešel do Atlanty. Tady se seznámil s pianistkou Madelyn Saloshinovou, která se stala jeho první ženou. Svatbu měli ještě téhož roku. O rok později se vrátil se svou ženou do Jacksonville, kde konečně sehnal práci jako filmový herec u Lubin Company. Jeho prvním filmem byl krátkometrážní OUTWITTING DAD s délkou pouhých 10 minut.

V roce 1915 hrál Oliver v 50-ti krátkometrážních filmech pro Lubin Studio. Později se přestěhoval do New Yorku, kde natáčel filmy pro studia Pathé, Casino a Edison. Po návratu do Jacksonville pracoval pro studia Vim a King Bee, kde pracoval s napodobitelem Charlieho Chaplina Billym Westem a komediální herečkou Ethel Burton Palmer. S Billym Westem setrval až do roku 1920. V roce 1917 si ale odskočil do Los Angeles, kde pracoval jako nezávislý herec pro několik hollywoodských studií. Rok po ukončení spolupráce s Billym Westem se poprvé objevil ve filmu spolu s britským hercem Stanem Laurelem (ve filmu A LUCKY DOG, produkovaném G.M.Andersonem).

V době než se potkali s Laurelem, působil Oliver v asi 270 krátkometrážních němých filmech (většinou grotesek, které v té době byly velmi populární), ze kterých se do dneška dochovalo něco kolem 100 filmů. A po svém prvním setkání s Laurelem se k dalším krátkým groteskám vrátil. Uplynulo ještě pár let, než vytvořili světoznámé komické duo.

V letech 1918 až 1923 natočil Oliver více než 40 filmů pro studio Vitagraph, kde hrál pro Larryho Semona. V roce 1919 se odloučil od své ženy a nakonec se spolu o rok později rozvedli. Důvodem byla jeho něvěra. Oliver ale nezahálel a hned v následujícím roce se znovu oženil s herečkou Myrtle Reevesovou. Tento sňatek ale také nebyl šťastný, z jeho ženy se nakonec stala alkoholička.

V roce 1924 začal Oliver pracovat pro studio Hal Roach, kde spolupracoval s Charleyem Chasem. Roku 1925 si zahrál ve filmu YES, YES, NANETTE! po boku Jamese Finlaysona v režii Stana Laurela.

Roku 1926 si měl Oliver zahrát v dalším filmu (Get'Em Young) pod režisérským vedením Stana Laurela, který v té době pracoval v Roach Studiu, ale z důvodu Oliverovy hospitalizace po popáleninách z vaření jehněčí kýty dostal jeho roli Laurel. Do té doby se Laurel objevoval spíše za kamerou jako režisér, počínaje tímto rokem se přeorientoval více na hereckou profesi. Ještě téhož roku si zahrál Hardy a Laurel ve filmu FORTY-FIVE MINUTES FROM HOLLYWOOD, kde ale v žádném záběru nebyli společně.

Zlomovým rokem v Hardyho ale i Laurelovo kariéře se stal rok 1927, kdy s nimi producent Hal Roach podepsal spolupráci. Od tohoto roku začala jejich světová kariéra jako dvou nezapomenutelných komiků, v jejímž průběhu natočili společně 106 krátkometrážních i celovečerních filmů.

Mezi jejich první významné společné filmy patří SLIPPING WIVES, DUCK SOUP a WITH LOVE AND HISSES. Jeden z hlavních vedoucích Roach Studia Leo McCarey si všiml velkého ohlasu publika na dvojici komiků a oficiálně vytvořil komické duo Laurel a Hardy, které se stalo nejslavnějším celosvětovým duem všech dob. Pod vedením Leo McCareya vytvořili velké množství krátkometrážních filmů, včetně celovečerního THE BATTLE OF THE CENTURY. Z jejich krátkometrážních filmů patří k nejvýznamnějším SHOULD MARRIED MEN GO HOME?, STAN A OLIVER NA VÝLETĚ (TWO TARS), POULIČNÍ HUDEBNÍCI (YOU'RE DARN TOOTIN'), MEZI POLÉVKOU A OŘECHY (FROM SOUP TO NUTS), UNACCUSTOMED AS WE ARE (tímto filmem začali éru mluvených filmů, všechny předchozí byly němé), WRONG AGAIN, PRODAVAČI STROMEČKŮ ANEB VESELÉ VÁNOCE (BIG BUSINESS), PERFECT DAY, DOBRODRUŽSTVÍ VE SPACÍM VOZE (BERTH MARKS) a mnoho dalších. V roce 1929 si zahráli rovněž v muzikálu THE HOLLYWOOD REVUE OF 1929 a o rok později natočili svůj první barevný film CIKÁNSKÁ LÁSKA (THE ROGUE SONG). Od roku 1931 začali natáčet více celovečerních filmů - jedním z jejich prvních filmů skutečné velikosti je komedie LAUREL A HARDY ZA MŘÍŽEMI (PARDON US). I nadále se ale v jejich tvorbě objevovaly filmy krátkometrážní (až do roku 1935). Za jejich největší společný úspěch je považována komedie STĚHUJEME PIANO (THE MUSIC BOX) z roku 1932, za kterou dostali ocenění Academy Award za nejlepší krátkometrážní film.

V roce 1936 utrpěl Hardyho osobní život, když se rozvedl se svou ženou Myrtle. K nejvýznamnějším filmům následujících let patří celovečerní komedie NA DIVOKÉM ZÁPADĚ (WAY OUT WEST), DUBOVÉ PALICE (BLOCK-HEADS) nebo DROTÁRI (SWISS MISS). Roku 1939 natočil Hardy jeden snímek bez Laurela – to bylo v době, kdy společně čekali na prodloužení své smlouvy u Hal Roach Studia. Jednalo se o komedii ZENOBIA. V tomto období se seznámil s pomocnicí scénáristy Lucille Jonesovou, se kterou se oženil o rok později. Tento sňatek jim vydržel šťastně až do Hardyho smrti.

Další osudy Hardyho a jeho dlouholetého přítele Laurela ovlivnila druhá světová válka, což se promítlo i do některých jejich pozdějších filmů. Oba začali pracovat pro USO (United Service Organizations) a podporovali spojenecké vojenské jednotky. K jejich nejvýznamnějším filmům z tohoto období patří LAUREL A HARDY V CIZINECKÉ LEGII (THE FLYING DEUCES), LAUREL A HARDY STUDUJÍ (A CHUMP AT OXFORD) a LAUREL A HARDY NA MOŘI (SAPS AT SEA). Posledně jmenovaný snímek byl jejich posledním filmem pro producenta Hala Roacha. Následující filmy, které natočili ve spolupráci se společností 20th Century Fox již nedosáhly úspěchu jejich předchozích filmů.

V roce 1949 požádal Hardyho jeho dlouholetý přítel herec John Wayne, aby si zahrál vedlejší roli ve westernu THE FIGHTING KENTUCKIAN. Rovněž bez Laurela si zahrál ještě v následujícím filmu CESTA K ÚSPĚCHU (RIDING HIGH) poboku Binga Crosbyho.

V letech 1950 až 1951 natočili Hardy s Laurelem svůj poslední celovečerní film LAUREL A HARDY ZDĚDILI OSTROV (ATOLL K známý také jako UTOPIA), který vznikl v koprodukci Francie a Itálie s mezinárodním hereckým obsazením. Film provázely problémy – Stan Laurel musel upravovat scénář, aby vyhovoval jejich stylu hraní a navíc se jak Hardy tak Laurel potýkali během natáčení s nemocí.

Během roku 1956 se poprvé za svůj život začal Hardy více starat o své zdraví. Šel tvrdě do sebe a podařilo se mu shodit více než 150 liber váhy během několika měsíců. Tato ztráta na hmotnosti úplně změnila jeho zjev. Ať tak či onak 14. září ho postihla mrtvice, která ho upoutala na lůžko po dobu několika měsíců s neschopností mluvit. Po celou dobu zůstával doma v ošetřování své milující manželky Lucille. Další dvě mrtvice utrpěl na začátku srpna roku 1957, po kterých upadl do kómatu, ze kterého se již nikdy neprobral. Zemřel 7. srpna 1957 ve věku 65 let.

RedFox

Herecká filmografie

Filmy

1965 Laurel a Hardy - a.z.
1951 Laurel a Hardy zdědili ostrov
Ça c'est du cinéma - a.z.
1950 Cesta k úspěchu
1949 The Fighting Kentuckian
1945 Toreadoři
1944 Nothing But Trouble
Velký třesk
1943 Air Raid Wardens
Taneční mistři
Zmatkáři
1942 Čáry máry nebožtík
1941 Kanóni
1940 Laurel a Hardy na moři
Laurel a Hardy studují
1939 Laurel a Hardy v cizinecké legii
Zenobia
1938 Dubové palice
Hollywood Handicap
Swiss Miss
1937 Na divokém západě
Pick a Star
That's That
1936 On the Wrong Trek
Our Relations
The Bohemian Girl
1935 Bonnie Scotland
Thicker Than Water
Tit for Tat
Zachránci rodinného krbu
1934 Hollywood Party
Laurel a Hardy - Pochod dřevěných vojáků
Na útěku
Oliver the Eighth
The Live Ghost
Them Thar Hills
1933 Dirty Work
Dva popletové
Jedeme na Honolulu
Me and My Pal
The Midnight Patrol
Twice Two
Wild Poses
Ďáblův bratr - Laurel a Hardy
1932 Any Old Port!
Choo-Choo!
Helpmates
Laurel a Hardy obětmi prohibice
Les carottiers
Pack Up Your Troubles
The Chimp
The Music Box
Their First Mistake
Towed in a Hole
V nemocnici
Zwei Ritter ohne Furcht und Tadel
1931 Be Big!
Beau Hunks
Calaveras, Los
Chickens Come Home
Come Clean
Hinter Schloss und Riegel
Laughing Gravy
Laurel a Hardy se žení
Muraglie
On the Loose
One Good Turn
Pardon Us
Politiquerías
Presidiarios, Los
Sous les verrous
Uloupené šperky
1930 Another Fine Mess
Below Zero
Blotto
Feu mon oncle
Hog Wild
Ladrones
Night Owls
Noche de duendes
Radiomanía
Spratci
Spuk um Mitternacht, Der
The Laurel-Hardy Murder Case
The Rogue Song
Tiembla y Titubea
Une nuit extravagante
Vida nocturna, La
1929 Angora Love
Bacon Grabbers
Big Business
Dobrodružství ve spacím voze
Hollywood Revue
Liberty
Men O'War
Není princ jako princ
Perfect Day
The Hoose-Gow
They Go Boom!
To je má žena
Unaccustomed As We Are
Wrong Again
1928 Barnum & Ringling, Inc.
Early to Bed
Flying Elephants
From Soup to Nuts
Galloping Ghosts
Habeas Corpus
Leave 'Em Laughing
Should Married Men Go Home?
The Finishing Touch
Their Purple Moment
Two Tars
We Faw Down
Zpropadení muzikanti
1927 Baby Brother
Call of the Cuckoo
Crazy to Act
Do Detectives Think?
Duck Soup
Fluttering Hearts
Hats Off
Honorable Mr. Buggs, The
Love 'Em and Feed 'Em
Love 'Em and Weep
No Man's Law
Now I'll Tell One
Putting Pants on Philip
Sailors Beware
Should Men Walk Home?
Slipping Wives
Sugar Daddies
The Second 100 Years
Two-Time Mama
Why Girls Love Sailors
Why Girls Say No
With Love and Hisses
Šlehačková revoluce
1926 Bankrupt Honeymoon, A
Be Your Age
Běsnící blechy
Cow's Kimona, The
Forty-five Minutes from Hollywood
Když šla teta kolem
Long Fliv the King
Madame Mystery
Není kuchař jako kuchař
Nickel-Hopper, The
Romeo a Julie
Say It with Babies
Stop, Look and Listen
The Gentle Cyclone
Šílenství
1925 Ano, ano, Nanette
Butterfly Man, The
Fiddlin' Around
Hey, Taxi!
Isn't Life Terrible
Jdem na to
Joke's On You, The
Laughing Ladies
Neptune's Stepdaughter
Námořníci na ženění?
Rivals
Tapetáři
The Perfect Clown
The Wizard of Oz
They All Fall
Wild Papa
1924 Her Boy Friend
Perfect Lady, The
Roaring Lions at Home
Rychlej Kid
The Girl in the Limousine
Trouble Brewing
1923 Collars and Cuffs
Horseshoes
Lightning Love
No Wedding Bells
The Barnyard
The Gown Shop
The Midnight Cabaret
1922 Counter Jumper, The
Fortune's Mask
Golf
Kabaret
Little Wildcat
Pair of Kings, A
Pila
Show
The Agent
1921 Bell Hop, The
The Bakery
The Blizzard
The Fall Guy
The Nuisance
The Rent Collector 
The Tourist
Šťastný pes
1920 Dames and Dentists
Distilled Love
Fists and Fodder
He Laughs Last
His Jonah Day
Maids and Muslin
Married to Order
Pals and Pugs
Pipe Dreams and Prizes
Springtime
Squeaks and Squawks
Stage Hand, The
The Backyard
The Decorator
The Mysterious Stranger
The Trouble Hunter
1919 Bungs and Bunglers
Dull Care
Flips and Flops
Healthy and Happy
Hearts in Hock
Hop, the Bellhop
Jazz and Jailbirds
Lions and Ladies
Mules and Mortgages
Oliver Hardy malířem
Soapsuds and Sapheads
Squabs and Squabbles
Switches and Sweeties
The Freckled Fish
The Head Waiter
Tootsies and Tamales
Yaps and Yokels
1918 Beauties in Distress
Bright and Early
Business Before Honesty
Freeloader, The
Globe Hotel
Handy Man, The
He's In Again
Hello Trouble
His Day Out
King Solomon
Messenger, The
Orderly, The
Painless Love
Playmates
Scholar, The
The King of the Kitchen
The Rogue
The Straight and Narrow
The Stranger
1917 Back Stage
Bad Kate
Band Master, The
Boycotted Baby, The
Candy Kid, The
Cupid's Rival
Day's Vacation, A
Dough Nuts
Fly Cop, The
Goat, The
Hero, The
His Movie Mustache
Little Nell
Love Bugs, The
Mix Up In Hearts, A
Modiste, The
Pest, The
Prospectors, The
Terrible Kate
The Chief Cook
The Millionaire
The Other Girl
The Slave
This Is Not My Room
Tulák
Villain, The
Wanted - A Bad Man
1916 A Pair of Birds
Aerial Joyride, An
All for a Girl
Ambitious Ethel
Aunt Bill
Baby Doll
Better Halves
Brave Ones, The
Bungles Enforces the Law
Bungles Lands a Job
Bungles' Elopement
Bungles' Rainy Day
Busted Hearts
Busted Hearts
Chickens
Chickens
Day at School, A
Dreamy Knights
Edison Bugg's Invention
Fat and Fickle
Frenzied Finance
Frenzied Finance
Guilty Ones, The
He Went and Won
He Winked and Won
Heroes, The
Hired and Fired
Hired and Fired
Human Hounds
Hungry Hearts
It Happened in Pikesville
Life Savers
Lottery Man, The
Love and Duty
Maid to Order, A
Mamma's Boys
Mother's Child
Nerve and Gasoline
Never Again
One Too Many
Pipe Dreams
Prize Winners
Reformers, The
Royal Blood
Sea Dogs
Sidetracked
Sidetracked
Spaghetti
Special Delivery, A
Sticky Affair, A
Stranded
Terrible Tragedy, A
The Battle Royal
The Candy Trail 
The Precious Parcel
The Schemers
The Serenade
The Try Out
The Water Cure
Their Honeymoon
Their Vacation
Thirty Days
This Way Out
This Way Out
Try Out, The
Twin Flats
Warm Reception, A
What's Sauce for the Goose
1915 A Lucky Strike
An Expensive Visit 
Artists and Models
Avenging Bill
Babe's School Days
Cannibal King
Capturing Bad Bill
Charley's Aunt
Cleaning Time
Clothes Make the Man
Crazy Clock Maker, The
Cupid's Target
Dead Letter, The
Ethel's Romeos
Fatty's Fatal Fun
Food for Kings and Riley
Gus and the Anarchists
Haunted Hat, The
Her Choice
It May Be You
Janitor's Joyful Job, A
Love, Pepper and Sweets
Matilda's Legacy
Midnight Prowlers, The
Mixed Flats
Mixed and Fixed
Mixed and Fixed
New Adventures of Rufus J. Wallingford, The
New Butler, The
Not Much Force
Poor Baby
Pressing Business
Prize Baby, The
Rheumatic Joint, A
Safety Worst
Shoddy the Tailor
Simp and the Sophomores, The
Something in Her Eye
Spaghetti a la Mode
Speed Kings
Strangled Harmony
The Bungalow Bungle
The Lilac Splash
They Looked Alike
Three Rings and a Goat
Tramps, The
Twin Sister, The
Ups and Downs
Ups and Downs
What He Forgot
What a Cinch
Who Stole the Doggies?
1914 Back to the Farm
Brewerytown Romance, A
Building a Fire
Casey's Birthday
Daddy of Them All, The
Dobs at the Shore
Female Cop, The
Fool There Was, A
For Two Pins
Fresh Air Cure, The
Good Cider
Green Alarm, The
He Wanted His Pants
He Wanted Work
He Won a Ranch
His Sudden Recovery
Honor of the Force, The
Jealous James
Kidnapped Bride, The
Kidnapping the Kid
Long May It Wave
Making Auntie Welcome
Mother's Baby Boy
Never Too Old
Outwitting Dad
Particular Cowboys, The
Pins Are Lucky
Rise of the Johnsons, The
She Married for Love
She Was the Other
Smuggler's Daughter, The
Soubrette and the Simp, The
Tango Tragedy, A
The Servant Girl’s Legacy
They Bought a Boat
Weary Willie's Rags
When the Ham Turned
Who's Boss?
Worms Will Turn

TV seriály

2001 Slaphappy (TV seriál) - a.z.
1986 The Laurel and Hardy Show (TV seriál) - a.z.

Dokumentární

2020 Paul Merton's Comic Heroes (TV film) - a.z.
2017 You’ll Never Walk Alone - a.z.
2014 Hollywoodská továrna na smích (TV film) - a.z.
2011 Kouzlo Laurela a Hardyho (TV film) - a.z.
2004 Imaginary Witness: Hollywood and the Holocaust
1994 The Our Gang Story - a.z.
1992 A Tribute to the Boys: Laurel & Hardy (TV film)
1986 Classic Comedy Teams
1984 Going Hollywood: The '30s
1975 Brother, Can You Spare a Dime?
1967 The Best of Laurel and Hardy - a.z.
1964 The Big Parade of Comedy - a.z.
1963 Hollywood Without Make-Up - a.z.
1961 Dny vzrušení a smíchu - a.z.
1957 Zlatý věk grotesky - a.z.
1952 Screen Snapshots: Memories of Famous Hollywood Comedians - a.z.
1950 Pocta hvězdě
1943 Strom ve zkumavce
1938 Another Romance of Celluloid
1937 Candid Camera Story (Very Candid) of the Metro-Goldwyn-Mayer Pictures 1937 Convention, The
1922 Screen Snapshots, Series 3, No. 6

Host

TV pořady

2009 1939: Hollywood's Greatest Year (TV pořad)
1962 Hollywood: The Fabulous Era (TV pořad)
1955 This Is Music Hall (TV pořad)

Fanoušci tvůrce