foto

Václav Menger

  • nar. 17.8.1888
    Praha, Čechy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 16.2.1947 (58 let)
    Praha, Československo

Biografie

Václav Menger se narodil 17. srpna 1888 v Praze. Od roku 1905 začínal hrát u kočovných společností (J. Faltys, V. J. Suk, R. Morávek a F. Lešanský) a ve Švandově divadle na Smíchově.

Po začátku první světové války musel narukoval. Dostal se však do ruského zajetí, kde vykonával různé profese a také se seznámil se samotným Jaroslavem Haškem. Spolu s ním se přihlásil do vznikajících československých legií. Pracoval ve zpravodajském oddělení Národní rady. Když se zranil v bitvě u Mias, pomáhal založil a vést v letech 1918 – 1919 Divadlo československé armády na Rusi. Toto divadlo vystupovalo na celé sibiřské magistrále a Menger pro ně přeložil řadu ruských aktovek.

Když se vrátil do nově vzniklého Československa začal znovu hrát a režírovat na různých scénách. Ve 20. letech hrál v Červené sedmě, Revoluční scéně a jiných kabaretních scénách. Ve třicátých letech vystupoval v Divadle Vlasty Buriana. V roce 1939 také hostoval v Národním divadle ve dvou inscenacích.

Ihned po návratu do vlasti si v letech 1919 – 1921 zahrál ve čtyřech filmech PROBUZENÉ SVĚDOMÍ (vojín), PLAMENY ŽIVOTA (herec), ZA ČEST VÍTĚZŮ a ŠACHTA POHŘBENÝCH IDEÍ (havíř Dobeš).

Po devítileté pauze se po roličce ševce na Fidlovačce ve zvukovém vlasteneckém snímku FIDLOVAČKA (1930) Svatopluka Innemanna začal objevovat na filmovém plátně pravidelně. V letech 1931 – 1941 hrál ročně i v několika filmech (roku 1937 účinkoval dokonce ve třinácti snímcích) v epizodních postavách.

Hrál muže různých profesí: školníky (PŘED MATURITOU, JARČIN PROFESOR), učitele (HRDINNÝ KAPITÁN KORKORÁN, FILOZOFSKÁ HISTORIE), pošťáky (ON A JEHO SESTRA), tajné (ŽIVOT JE PES), štamgasty v hospodách (MUŽI V OFFSIDU, PÍSNIČKÁŘ, HRDINA JEDNÉ NOCI, DĚDEČKEM PROTI SVÉ VŮLI), policajty (ZE SOBOTY NA NEDĚLI), hostinské (LIDÉ POD HORAMI), recepční (SŇATKOVÁ KONCELÁŘ, TŘI VEJCE DO SKLA), vojáky (POBOČNÍK JEHO VÝSOSTI), venkovany (ŘEKA, ULIČNICE), domovníky (ARMÁDNÍ DVOJČATA), pány z lepší společnosti (ANTON ŠPELEC, OSTROSTŘELEC, FUNEBRÁK, DUCHÁČEK TO ZAŘÍDÍ, U POKLADNY STÁL) a desítky jiných.

Jeho největší rolí byl zkorumpovaný školní dozorce Chlopov ve Fričově klasické komedii REVIZOR (1933). K tomuto filmu, společně s Václavem Šolínem (což byl pseudonym Václava Wassermana), napsal, jako znalec Ruska, scénář podle divadelní hry ruského spisovatele Nikolaje Vasiljeviče Gogola. O dva roky předtím si zkusil rovněž povolání vedoucího výroby v dramatu Svatopluka Innemanna TŘETÍ ROTA (1931). Jeho poslední rolí byl soudní sluha Formánek v dramatu ADVOKÁT CHUDÝCH (1941). Po této roli ukončil svoji hereckou kariéru a za 2. světové války byl načas zaměstnán jako obchodní zástupce.

Václav Menger se kromě hraní věnoval psaní a překládání. O svém kamarádovi spisovateli Jaroslavu Haškovi napsal dvě knížky – první pod názvem „Jaroslav Hašek, zajatec číslo 294217“ (vydán v roce 1934, v roce 1948 byl vydán znovu pod názvem „Jaroslav Hašek v zajetí“) popisuje Haškovi osudy za války, zajetí a jeho odchod do Rudé armády. Druhou knížku, kterou nazval „Jaroslav Hašek doma“ (1935, reedice z roku 1946 se jmenovala „Lidský profil Jaroslava Haška“), uvedl jako první seriózní pokus o Haškův životopis. O Haškovi pořádal různé přednášky, se kterými jezdil po českých městech, a psal o něm články do novin. Uveřejňoval své fejetony a povídky do časopisů České slovo, Haló noviny, Lidové noviny, Národní osvobození, Právo lidu, Rudé právo, Pražský ilustrovaný zpravodaj a Tribuna. Také překládal z ruštiny a němčiny rozličné články, hry a knihy. Na jevištích uvedl i několik, již zmíněných, divadelních her a krátkých aktovek.

Všestranný umělec Václav Menger, divadelní a filmový herec, divadelní režisér, scenárista, dramatik, spisovatel, překladatel a legionář zemřel v zapomenutí na celkovou paralýzu 16. února 1947 v Praze v nedožitých padesáti devíti letech.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Filmy

1946 Průlom
1942 Městečko na dlani
Velká přehrada
1941 Advokát chudých
1940 To byl český muzikant
1939 Dědečkem proti své vůli
Kdybych byl tátou
Muž z neznáma
Osmnáctiletá
Paní Morálka kráčí městem
U pokladny stál...
1938 Cestou křížovou
Ducháček to zařídí
Děti na zakázku
Ideál septimy
Pod jednou střechou
Stříbrná oblaka
Včera neděle byla
Zborov
1937 Advokátka Věra
Armádní dvojčata
Důvod k rozvodu
Filosofská historie
Hlídač č. 47
Hordubalové
Jarčin profesor
Kříž u potoka
Lidé pod horami
Naši furianti
Panenství
Rozvod paní Evy
Srdce na kolejích
Tři vejce do skla
1936 Lojzička
Na tý louce zelený
Páter Vojtěch
Ulička v ráji
Uličnice
Švadlenka
1935 Hrdina jedné noci
Hrdina jedné noci (německá verze)
Jedenácté přikázání
Maryša
Pozdní láska
1934 Hrdinný kapitán Korkorán
Nezlobte dědečka
Pozdní máj
Za ranních červánků
Zlatá Kateřina
1933 Diagnosa X
Dobrý tramp Bernášek
Jindra, hraběnka Ostrovínová
Na sluneční straně
Pobočník Jeho Výsosti
Revizor
S vyloučením veřejnosti
Strýček z Ameriky
Řeka
Štvaní lidé
Život je pes
1932 Anton Špelec, ostrostřelec
Funebrák
Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa
Peníze nebo život
Pepina Rejholcová
Písničkář
Před maturitou
Sňatková kancelář
1931 Dobrý voják Švejk
Karel Havlíček Borovský
Miláček pluku
Muži v offsidu
On a jeho sestra
Poslední bohém
Psohlavci
Ze soboty na neděli
1930 Fidlovačka
1921 Šachta pohřbených ideí
1920 Plameny života
Za čest vítězů
1919 Probuzené svědomí

Scenáristická filmografie

Filmy

1933 Revizor

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky