Reklama

Reklama

Václav Menger

Václav Menger

nar. 17.08.1888
Praha, Praha, Hlavní město Praha, Rakousko-Uhersko

zem. 16.02.1947 (58 let)
Praha, Československo

Biografie

Václav Menger se narodil 17. srpna 1888 v Praze. Od roku 1905 začínal hrát u kočovných společností (J. Faltys, V. J. Suk, R. Morávek a F. Lešanský) a ve Švandově divadle na Smíchově.

Po začátku první světové války musel narukoval. Dostal se však do ruského zajetí, kde vykonával různé profese a také se seznámil se samotným Jaroslavem Haškem. Spolu s ním se přihlásil do vznikajících československých legií. Pracoval ve zpravodajském oddělení Národní rady. Když se zranil v bitvě u Mias, pomáhal založil a vést v letech 1918 – 1919 Divadlo československé armády na Rusi. Toto divadlo vystupovalo na celé sibiřské magistrále a Menger pro ně přeložil řadu ruských aktovek.

Když se vrátil do nově vzniklého Československa začal znovu hrát a režírovat na různých scénách. Ve 20. letech hrál v Červené sedmě, Revoluční scéně a jiných kabaretních scénách. Ve třicátých letech vystupoval v Divadle Vlasty Buriana. V roce 1939 také hostoval v Národním divadle ve dvou inscenacích.

Ihned po návratu do vlasti si v letech 1919 – 1921 zahrál ve čtyřech filmech PROBUZENÉ SVĚDOMÍ (vojín), PLAMENY ŽIVOTA (herec), ZA ČEST VÍTĚZŮ a ŠACHTA POHŘBENÝCH IDEÍ (havíř Dobeš).

Po devítileté pauze se po roličce ševce na Fidlovačce ve zvukovém vlasteneckém snímku FIDLOVAČKA (1930) Svatopluka Innemanna začal objevovat na filmovém plátně pravidelně. V letech 1931 – 1941 hrál ročně i v několika filmech (roku 1937 účinkoval dokonce ve třinácti snímcích) v epizodních postavách.

Hrál muže různých profesí: školníky (PŘED MATURITOU, JARČIN PROFESOR), učitele (HRDINNÝ KAPITÁN KORKORÁN, FILOZOFSKÁ HISTORIE), pošťáky (ON A JEHO SESTRA), tajné (ŽIVOT JE PES), štamgasty v hospodách (MUŽI V OFFSIDU, PÍSNIČKÁŘ, HRDINA JEDNÉ NOCI, DĚDEČKEM PROTI SVÉ VŮLI), policajty (ZE SOBOTY NA NEDĚLI), hostinské (LIDÉ POD HORAMI), recepční (SŇATKOVÁ KONCELÁŘ, TŘI VEJCE DO SKLA), vojáky (POBOČNÍK JEHO VÝSOSTI), venkovany (ŘEKA, ULIČNICE), domovníky (ARMÁDNÍ DVOJČATA), pány z lepší společnosti (ANTON ŠPELEC, OSTROSTŘELEC, FUNEBRÁK, DUCHÁČEK TO ZAŘÍDÍ, U POKLADNY STÁL) a desítky jiných.

Jeho největší rolí byl zkorumpovaný školní dozorce Chlopov ve Fričově klasické komedii REVIZOR (1933). K tomuto filmu, společně s Václavem Šolínem (což byl pseudonym Václava Wassermana), napsal, jako znalec Ruska, scénář podle divadelní hry ruského spisovatele Nikolaje Vasiljeviče Gogola. O dva roky předtím si zkusil rovněž povolání vedoucího výroby v dramatu Svatopluka Innemanna TŘETÍ ROTA (1931). Jeho poslední rolí byl soudní sluha Formánek v dramatu ADVOKÁT CHUDÝCH (1941). Po této roli ukončil svoji hereckou kariéru a za 2. světové války byl načas zaměstnán jako obchodní zástupce.

Václav Menger se kromě hraní věnoval psaní a překládání. O svém kamarádovi spisovateli Jaroslavu Haškovi napsal dvě knížky – první pod názvem „Jaroslav Hašek, zajatec číslo 294217“ (vydán v roce 1934, v roce 1948 byl vydán znovu pod názvem „Jaroslav Hašek v zajetí“) popisuje Haškovi osudy za války, zajetí a jeho odchod do Rudé armády. Druhou knížku, kterou nazval „Jaroslav Hašek doma“ (1935, reedice z roku 1946 se jmenovala „Lidský profil Jaroslava Haška“), uvedl jako první seriózní pokus o Haškův životopis. O Haškovi pořádal různé přednášky, se kterými jezdil po českých městech, a psal o něm články do novin. Uveřejňoval své fejetony a povídky do časopisů České slovo, Haló noviny, Lidové noviny, Národní osvobození, Právo lidu, Rudé právo, Pražský ilustrovaný zpravodaj a Tribuna. Také překládal z ruštiny a němčiny rozličné články, hry a knihy. Na jevištích uvedl i několik, již zmíněných, divadelních her a krátkých aktovek.

Všestranný umělec Václav Menger, divadelní a filmový herec, divadelní režisér, scenárista, dramatik, spisovatel, překladatel a legionář zemřel v zapomenutí na celkovou paralýzu 16. února 1947 v Praze v nedožitých padesáti devíti letech.

Jaroslav "krib" Lopour

Herec

Filmy
1946

Průlom

1942

Městečko na dlani

 

Velká přehrada

1941

Advokát chudých

1940

To byl český muzikant

1939

Dědečkem proti své vůli

 

Kdybych byl tátou

 

Muž z neznáma

 

Osmnáctiletá

Reklama

Reklama

 

Paní Morálka kráčí městem

 

U pokladny stál...

1938

Cestou křížovou

 

Ducháček to zařídí

 

Děti na zakázku

 

Ideál septimy

 

Pod jednou střechou

 

Stříbrná oblaka

 

Včera neděle byla

 

Zborov

1937

Advokátka Věra

 

Armádní dvojčata

 

Důvod k rozvodu

 

Filosofská historie

 

Hlídač č. 47

 

Hordubalové

 

Jarčin profesor

 

Kříž u potoka

 

Lidé pod horami

 

Naši furianti

 

Panenství

 

Rozvod paní Evy

 

Srdce na kolejích

 

Tři vejce do skla

1936

Lojzička

 

Na tý louce zelený

 

Páter Vojtěch

 

Ulička v ráji

 

Uličnice

 

Švadlenka

1935

Hrdina jedné noci

 

Hrdina jedné noci (německá verze)

 

Jedenácté přikázání

 

Maryša

 

Pozdní láska

1934

Hrdinný kapitán Korkorán

 

Nezlobte dědečka

 

Pozdní máj

 

Za ranních červánků

 

Zlatá Kateřina

1933

Diagnosa X

 

Dobrý tramp Bernášek

 

Jindra, hraběnka Ostrovínová

 

Na sluneční straně

 

Pobočník Jeho Výsosti

 

Revizor

 

S vyloučením veřejnosti

 

Strýček z Ameriky

 

Zatykač Z - 48

 

Řeka

 

Život je pes

1932

Anton Špelec, ostrostřelec

 

Funebrák

 

Lelíček ve službách Sherlocka Holmese

 

Peníze nebo život

 

Pepina Rejholcová

 

Písničkář

 

Před maturitou

 

Sňatková kancelář

1931

Dobrý voják Švejk

 

Karel Havlíček Borovský

 

Miláček pluku

 

Muži v offsidu

 

On a jeho sestra

 

Poslední bohém

 

Psohlavci

 

Ze soboty na neděli

1930

Fidlovačka

1921

Šachta pohřbených ideí

1920

Plameny života

 

Za čest vítězů

1919

Probuzené svědomí

Scenárista

Filmy
1933

Revizor

Reklama

Reklama