foto

Clive Barker

  • nar. 5.10.1952 (66 let)
    Liverpool, Anglie, Velká Británie

Biografie

Clive Barker patří mezi nejoriginálnější a nejplodnější současné tvůrce hrůzné a fantasy literatury. Svoji neotřesitelnou pozici ve světě horrorů si vydobyl především díky svému vynikajícímu vypravěčskému stylu a úžasné představivosti. Jeho příběhy jsou plné mrazivé hrůzy a bezbřehé fantazie...

Své mládí strávil v Liverpoolu. Na tamější univerzitě také vystudoval filozofii a Anglickou literaturu. Ve svých jednadvaceti letech se přestěhoval do Londýna a tam se nějaký čas živil jako ilustrátor v různých časopisech. Jeho seriozní zájem o divadlo mu zajistil angažmá dramaturga v Londýnské experimentální divadelní společnosti Grand Guignol. Tam také začal produkovat své vlastní divadelní hry, do kterých zakomponovával převážně horrorové a fantastické prvky, které se později staly nosným pilířem jeho literárních počinů. Za divadelní hru HISTORY OF THE DEVIL získal dokonce ocenění na festivalu v Edinburghu.

Po tomto prvním úspěchu u něho naplno propukla vášeň pro temné stránky lidského bytí a tak zkouší zhmotňovat své vize v krátkých horrorových povídkách. Hned první nakladatel, kterému je dal přečíst byl nadšen jeho neobyčejným vypravěčským talentem a tak v roce 1984 vychází první souborhrůzných povídek z pera Clivea Barkera pod názvem BOOKS OF BLOOD 1-3 a Barker tak zaznamenává první velký ohlas u horrorových fanoušků.Jeho prvotina byla slušně přijata i literárními kritiky a proto rok poté vydává ještě druhý soubor těchto povídek pod názvem BOOKS OF BLOOD 4-6.Koncem roku 1985 pak napíše povídku HELLBOUND HEART, která svým námětem poslouží k natočení kultovního horroru HELLRAISER.

Snímek HELLRAISER vyprodukoval a režíroval pro společnost New World Pictures samotný Clive Barker, který je i autorem scénáře. Zdařilý horror se vyznačuje do té doby nevídaným využitím ponuré scenérie, hrůzně krvavých gore efektů a také působivě navozenou atmosférou strachu. S tímto snímkem zaznamenal Barker obrovský úspěch a na filmovém festivalu ve Španělském Avoriazu za něj dokonce získal hlavní cenu za nejlepší horror roku.

Hellraiser udělal z Clivea Barkera krále moderního horroru a v dalších letech pokračuje v nastoupené cestě a střídavě píše knihy, natáčí filmy nebo se nejrůznějšími způsoby podílí na jejich natáčení. Za všechny se sluší uvést další jeho ryze autorský snímek z roku 1990 NOČNÍ RASA, který je přepisem jeho vynikající knihy CABAL. Tento film se vyznačuje neopakovatelnou atmosférou, expresívní kamerou a především výbornými maskami, avšak přesto všechno snímek inkasoval velice rozporuplné kritiky a dnes je spíše nedoceněným dílkem.

V dalších letech se Barkerovi ve světě filmu příliš nedaří a úspěch Hellraisera už nikdy nepřekoná. Jako producent a autor námětu se podílí na vynikajícím, žel kritikou opět nedoceněném snímku Bernarda Rose CANDYMAN také vyloženě nezdařilé a špatné třetí a čtvrté pokračování úspěšného Hellraisera. V roce 1995 pak režíruje vizuálně působivý horror LORD OF THE ILLUSIONS, který však ocení pouze skalní fanoušci.

V současné době se Clive Barker věnuje především psaní románů, což mu šlo ostatně vždycky nejlépe. Snad pochopil, že své temné vize jen s obtížemi dokáže převést na filmové plátno a tak raději ponechává svým fanouškům jejich vlastní představivost. Svými dalšími romány EVERVILLE, VĚČNÉ ZATRACENÍ či SACRAMENT dokazuje, že jeho fantazie a úžasná představivost je dechberoucí a bezbřehá. Jeho další velkou zálibou je pak malování obrazů, které také s úspěchem vystavuje v nejrůznějších galeriích a tu a tam se pustí i do ilustrování některé vlastní knihy.

O tom, že Clive Barker patří v současné době mezi absolutní elitu horrorových tvůrců svědčí i citát slavného krále moderního horroru Stephena Kinga, který prohlásil: "VIDĚL JSEM BUDOUCNOST HORRORU - JMENUJE SE CLIVE BARKER".

caligari

Spisovatelská filmografie

Filmy

2009 Dread - povídka
Kniha krve - povídka
2008 Půlnoční vlak - povídka
1997 Quicksilverova dálnice (TV film) - kniha
1995 Pán kouzel - kniha
1992 Candyman - povídka
1990 Plod noci - kniha
1987 Hellraiser - kniha

TV seriály

2006 Mistři hrůzy (TV seriál) - povídka
Valerie on the Stairs (S02E08) - povídka

Režijní filmografie

Filmy

1995 Pán kouzel
1990 Plod noci
1987 Hellraiser
1978 The Forbidden
1973 Salome

Scenáristická filmografie

Filmy

1995 Pán kouzel
1990 Plod noci
1987 Hellraiser
1986 Král Syrohlav
1985 Underworld

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(78)
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace