foto

Andrzej Bartkowiak

  • nar. 1950
    Lodž, Polsko

Biografie

Narodil se v Polské Lodzi (ročník 1950) a filmařské zkušenosti získával na místní Polské filmové škole. Ve 22 letech emigroval do Ameriky a krátce poté začal pracovat v reklamách.

U filmu se zabydlel jako kameraman. Svůj první celovečerní film nasnímal v roce 1976 - DEADLY HERO. Ale divácký úspěch přišel až když nasmímal přes 100 Manhattanských lokací pro PRINCE OF THE CITY, to bylo v roce 1981; jeho první spolupráce se Sidney Lumetem na Lumetově druhém filmu prozkoumávajícím korupci uvnitř úřadu New Yorské policie. Jako dvorní Lumetův kameraman s ním spolupracoval v příštích dvanácti letech na 10 z jeho 11 filmů. Získal si velké uznání pro své umění "městské kompozice". Vrcholu asi dosáhl, když drsně nasnímal film Q&A z roku 1990, kde se barva obrazu přiblížila až na hranici černobílé. V roce 1993 dopomohl dotvořit akční stránku NEBEZPEČNÉ RYCHLOSTI Jana de Bonta. Ruční kamerou, ve stylu "L. A. jako peklo", zase nasnímal ĎÁBLOVA ADVOKÁTA a Schumacherův hit VOLNÝ PÁD.

Jako hodně jeho kolegů z této branže si taky zkusil sednout si na režisérské křeslo. Jeho prvotinou se stal film ROMEO MUSÍ ZEMŘÍT (2000). Mezikulturní převyprávění klasické tragédie od Williama Shakespeara Romeo a Julie s Jetem - Li a pozdější zpevačkou R&B Aaliyah v hlavní rolích, bylo produkováno akčním králem Joelem Silverem (SMRTONOSNÁ PAST, SMRTONOSNÁ ZBRAŇ, MATRIX).

Snad ještě větším hitem se však stal film LOVEC POLICAJTŮ, kde se Bartkowiakovi podařilo (oproti všem očekáváním) znovu oživit už pro mnohé mrtvou hereckou kariéru Stevena Seagala. Studio Warner Bros. bylo z výsledky Bartkowiakovi práce natolik spokojené, každý film vydělal něco přes 50 milionů, že mu svěřili režii i dalšího snímku OD KOLÉBKY DO HROBU (2003). Bartkowiak zde znovu pracoval s osvědčenými tvářemi jako Jet - Li nebo raper DMX.

Ale opravdu velký projekt jej teprve čeká, protože na letošní rok je připravena adaptace kultovní (a to doslova) hry DOOM. Herci Karl Urban nebo Dwayne Johnson už s akčním žánrem zkušenosti mají. Snad se Bartkowiakovi podaří natočit opravdu dobrou adaptaci hry, protože se na ni pořád čeká. Naposledy se to (celkem) podařilo Paulovi W. S. Andersonovi s Mortal Kombatem. A to už je hodně dávno.

Jiří "Isherwood" Valášek

Kameramanská filmografie

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Filmy

1984 Garbo mluví

Producentská filmografie

Filmy

2017 Maximalnyj udar

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(43)