foto

Vera Baranovskaja

  • nar. 1885
    Sankt-Petěrburg, Ruské impérium
  • zem. 7.12.1935
    Paříž, Francie

Biografie

Vera Fedorovna Baranovskaja, narozená v Sankt Petěrburgu 1885 (datum narození není známo), byla ruská divadelní a filmová herečka. Slávu jí přinesl světově známý film MATKA (1926), kde její vyzáblý obličej v závěrečné scéně zůstává dodnes jedním z neslavnějších obrazů němého filmu. 

Vera Fedorovna byla úspěšnou herečkou v prvních dvou desetiletích dvacátého století. Herectví studovala na MCHT ( Moskovskij Chudožestvennyj Teatr), založeném roku 1898, kde ji učil K.S. Stanislavskij. Do hlavních rolí ji režiséři začali obsazovat v letech 1903-1915, ale žádný film jí nepřinesl zvláštní úspěch. Ten bohužel přišel až na sklonku její herecké kariéry v roce 1926, kdy ji Michail I. Doller (bývalý herecký kolega Very) a tehdejší divadelní režisér, navrhl do hlavní role již zmiňovaného filmu MATKA, zpracovaného na motivy románu M. Gorkého a režírovaného Vsevolodem Pudovkinem.

Brzy se díky distribuci filmu na Západě herečka proslavila i mimo Sovětský svaz. Úspěch MATKY ji tlačil přijmout roli v mnoha ohledech podobnou té ve filmu KONEC PETROHRADU (1927). Tam také Vera ztvárnila svou poslední hlavní roli. V roce 1928 se přestěhovala do zahraničí, kde převzala pseudonym Vera Barsoukoff. Zejména v letech 1929-1931 často cestovala mezi Prahou s Berlínem, kde pracovala na filmech dvou verzí (čeština, němčina), v nichž hrála vedlejší role tragických postav podobných té, jakou zvěčnila právě v MATCE.

Vera F. Baranovskaja pracovala s režiséry různých národností jako např.: s českým Karlem Antonem, německým Carlem Junghansem, italským Guido Brignonem, ruským Michailem Josifovičem Dubsonem nebo rakouským Leo Mittlerem. 

V roce 1932 odešla do Francie, kde už se její herecká kariéra chýlila ke konci, a kde 7.prosince 1935 v Paříži zemřela.

Cucina_Rc

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky