foto

Antonín Jirsa

  • nar. 27.5.1888
    Praha, Čechy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 1959
    neznámo kdy a kde

Biografie

Antonín Jirsa se narodil 27. května 1888 v Praze. Vyučil se číšníkem a uzenářem v Nuslích. Po vyučení se věnoval profesionálnímu zápasení v řeckořímském stylu jako těžká váha. K zápasení ho přivedl Josef Šmejkal. Jeho vysoká silná a impozantní postava, s hrozivě vypadajícím naježeným obličejem a přivřenýma očima, a samozřejmě také jeho hluboký a silný hlas ho přímo k zápasničení předurčovaly.

Se svým učitelem mistrem Šmejkalem procestoval jako zápasník a model pro sochaře řadu zemí, např. Alžír, Itálii, Francii, Švýcarsko, Kanadu, Argentinu. Po vojně opět vyrazil na cesty Evropou a několik let si pobyl znovu v Argentině. Zde byl jako trenér a filmový herec. V roce 1929 se vrátil nadobro zpátky do ČSR. Stále zápasil: reprezentoval ČSR na různých mezinárodních soutěžích a mistrovstvích.

Díky své zápasnické proslulosti a svému vyvinutému tělu si ho v roce 1932 všimli filmaři, když získal tři role strážníka v komedii SŇATKOVÁ KANCELÁŘ Svatopluka Innemanna, hosta v hospodě v dramatu PÍSNIČKÁŘ a švagra Jardy v Lamačově komedii FUNEBRÁK.

Do konce 2. světové války mu filmaři nenabídli jiné postavy, než malé epizodní. Se svým tělem hrál zejména stěhováky (OKÉNKO, NA SLUNEČNÍ STRANĚ, DŮVOD K ROZVODU, DÍVKA V MODRÉM, MILOVÁNÍ ZAKÁZÁNO, CESTA DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE, GABRIELA, VALENTIN DOBROTIVÝ), plavčíky (DOBRÝ TRAMP BERNÁŠEK, OTEC KONDELÍK A ŽENICH VEJVARA), divadelní kulisáky (ŽENA, KTERÁ VÍ CO CHCE) či ošetřovatele (NEZLOBTE DĚDEČKA, PÁN A SLUHA).

Dále pak siláky a obry (ŘEKA, MAZLÍČEK, U SVATÉHO MATĚJE, TĚŽKÝ ŽIVOT DOBRODRUHA, MĚSTEČKO NA DLANI), hospodské (TRHANI, KLATOVŠTÍ DRAGOUNI, BÍLÁ JACHTA VE SPLITU, POHÁDKA MÁJE, PÍSEŇ DROŽKÁŘE, NEVIDĚLI JSTE BOBÍKA?), obávané katy (GOLEM), kováře (HORDUBALOVÉ, ŽÍZNIVÉ MLÁDÍ), různé štamgasty (POZDNÍ LÁSKA, VČERA NEDĚLE BYLA, DVOJÍ ŽIVOT, DĚDEČKEM PROTI SVÉ VŮLI, ADVOKÁT CHUDÝCH, ŠŤASTNOU CESTU) i horníky (PRO KAMARÁDA).

Za války se nevyhnul nucenému účinkování v německém filmu. Například sehrál malou roli v německém snímku PARACELSUS (1943), natáčený na Barrandově režisérem G. W. Pabstem s hercem Wernerem Krussem v titulní úloze.

Těsně po válce si v roce 1946 Jirsa zahrál velkou filmovou úlohu: natvrdlého konšela a kováře Martina Bezprstého, který s ostatními představiteli města Rakovníka znepříjemňuje pobyt a působení v tamní škole vzdělanému bakaláři Janovi (Zdeněk Štěpánek) a jeho mendíkům, ve Vávrově a Štěpánkově komedii NEZBEDNÝ BAKALÁŘ.

Po této roli opět hrál malé úložky ve filmech TŘINÁCTÝ REVÍR (tovární vrátný), SIRÉNA (host v krčmě), POSELDNÍ MOHYKÁN (zřízenec), POLIBEK ZE STADIONU (stěhovák), NIKOLA ŠUHAJ (přepadený muž), NIKDO NIC NEVÍ (německý ředitel), MUZIKANT (cirkusový silák), ČAPKOVY POVÍDKY (Baran zvaný Šandor), MUZIKANT (cirkusový silák), KRAKATIT (muž v uniformě), PYTLÁKOVA SCHOVANKA ANEB ŠLECHETNÝ MILIONÁŘ (námořník), PAST (strojvůdce), MIKOLÁŠ ALEŠ (zřízenec s obrazy), DS – 70 NEVYJÍŽDÍ (horník) či CÍSAŘŮV PEKAŘ a PEKAŘŮV CÍSAŘ (zubařův pomocník).

Naposledy se ve filmu objevil (a také rozloučil) po dvacetiletém působení v československé kinematografii rolí policajta v komedii HAŠKOVY POVÍDKY ZE STARÉHO MOCNÁŘSTVÍ (1952) Miroslava Hubáčka.

Po roce 1952 Antonín Jirsa náhle zmizel z filmu a z veřejného života. Nakonec herec a zápasník zemřel v osamocení a v zapomenutí roku 1959 v Praze. Neznáme ani jeho přesné datum – den a měsíc úmrtí.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Filmy

1952 Haškovy povídky ze starého mocnářství
1951 Císařův pekař - Pekařův císař
Mikoláš Aleš
1950 Past
Posel úsvitu
1949 DS-70 nevyjíždí
Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář
1948 Krakatit
Zelená knížka
1947 Muzikant
Nikdo nic neví
Nikola Šuhaj
Polibek ze stadionu
Portáši
Poslední mohykán
Siréna
Čapkovy povídky
1946 13. revír
Nadlidé
Nezbedný bakalář
Pancho se žení
Průlom
Velký případ
1945 Rozina sebranec
1944 Neviděli jste Bobíka?
Paklíč
Počestné paní pardubické
1943 Experiment
Paracelsus
Šťastnou cestu
Žíznivé mládí
1942 Barbora Hlavsová
Městečko na dlani
Valentin Dobrotivý
1941 Advokát chudých
Gabriela
Jan Cimbura
Preludium
Turbina
Těžký život dobrodruha
Z českých mlýnů
1940 Muzikantská Liduška
Pohádka máje
Pro kamaráda
To byl český muzikant
1939 Bílá jachta ve Splitu
Cesta do hlubin študákovy duše
Dvojí život
Dívka v modrém
Dědečkem proti své vůli
Studujeme za školou
Svátek věřitelů
U svatého Matěje
1938 Boží mlýny
Krok do tmy
Milování zakázáno
Pán a sluha
Vandiny trampoty
Včera neděle byla
1937 Batalion
Důvod k rozvodu
Hlídač č. 47
Hordubalové
Klatovští dragouni
Naši furianti
Otec Kondelík a ženich Vejvara
Píseň drožkáře
1936 Golem
Páter Vojtěch
Trhani
1935 Pozdní láska
1934 Mazlíček
Nezlobte dědečka
Tři kroky od těla
Volha v plamenech (francouzská verze)
Žena, která ví, co chce
1933 Dobrý tramp Bernášek
Na sluneční straně
Okénko
Řeka
1932 Funebrák
Písničkář
Sňatková kancelář

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky