foto

Milena Velíšková

  • nar. 7.12.1916
    Buenos Aires, Argentina
  • zem. neznámo kdy a kde

Biografie

Milena Velíšková se narodila v Argentinském hlavním městě Buenos Aires českým rodičům. Její otec byl Ladislav Velíšek a maminka Antonie roz. Stehlíková. Milena měla ještě mladšího bratra Ladislava Velíška, který si zahrál na konci 30. let malé epizodky studentů ve třech filmech.

Rodina Mileny Velíškové se však již v roce 1921 vrátila do Prahy, kde chodila do školy, a v letech 1936–1939 studovala architekturu na ČVUT. Milena Velíšková nikdy nebyla profesionální herečkou a ani nehrála v žádném divadle, zajímala se o malbu na sklo, které zasvětila 20 let svého života. Od roku 1942 byla zaměstnaná v Českomoravských sklárnách, od roku 1943 tu navrhovala sklo pro Karolíninu huť, a do konce války pro sklárnu v městě Krásno nad Bečvou. Později navrhovala sklo pro sklárnu Škrdlovice, kde vykonávala i vedoucí funkce, od roku 1962 pak byla výtvarnicí v podniku Lustry Kamenický Šenov, po roce 1962 se věnovala textilní technice Art. protis.

Do filmu vstoupila při studiu na Českém vysokém učení technickém, kdy zpočátku statovala, aby si přilepšila ke studiu. Později dostala v několika málo filmech i větší role. Od roku 1936 až do roku 1941 tak hrála v necelé třicítce filmů, a jelikož sama v té době byla studentkou, hrála nejčastěji ve filmu studentky. Ze známějších či trošku větších roli zaslouží připomenout studentka Pařízková ve známém studentském filmu Škola základ života (1938), studentka Božka ve filmu Ideál septimy (1938). Její největší rolí byla Lída Kulichová ve filmu Pozor, straší! (1938).

V roce 1941 natočila na dlouhou dobu poslední film, který se jmenoval Gabriela, kde však hrála pouze posluchačku koncertu. Po neuvěřitelných 35 letech, již jako důchodkyně, si zahrála ráznou uklízečku ve filmu Zítra to roztočíme drahoušku! (1976). Stejný režisér, Petr Schulhoff, jí o dva roky později obsadil to role uklízečky v bistru ve filmu Já už budu hodný dědečku! (1978).
 
Z osobního života Mileny Velíškové je známo, že byla od roku 1943 provdaná za JUDr. Jaroslava Vokurku (1916–19??) Bohužel dnes není znám datum ani místo úmrtí Mileny Velíškové-Vokurkové.

JA.RO.KO.

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky