foto

Blake Edwards

 • nar. 26.7.1922
  Tulsa, Oklahoma, USA
 • zem. 15.12.2010 (88 let)
  Santa Monica, California, USA

Zajímavosti o tvůrci (8)

 • V žáru velkoměsta (1984)

  - Film měl původně režírovat Blake Edwards. Od filmu se ale distancoval a na plakátu byl uveden jen jako autor scénáře pod pseudonymem Sam O. Brown. Jedním z mnoha důvodů, který vedl k jeho odstoupení, byla skutečnost, že chtěl do role Murphyho sekretářky Addy obsadit svou ženu. (ClintEastwood)

 • Viktor, Viktorie (1982)

  - Snímok bol pôvodne plánovaný už na rok 1978, ale kvôli finančným problémom sa jeho realizácia odložila. Edwards s Andrewsovou sa medzitým vrhli na snímok S.O.B. (classic)

 • Viktor, Viktorie (1982)

  - Blake Edwards priznal, že scenár písal zhruba mesiac. Veľa práce zaňho ale odviedli Hans Hoemburg a Reinhold Schünzel, z ktorých spoločného pera vzišla pôvodná predloha, vytvorená v roku 1933. (classic)

 • Pomsta Růžového pantera (1978)

  - Další díl Peter Sellers ani režisér Blakem Edwardsem přijmout nechtěli (přesto byl však plánován další film), a to jak kvůli znovu narostlým sporům, tak i kvůli nesnášenlivosti role Petera Sellerse. Jelikož však produkční společnost United Artists chtěla v natáčení pokračovat, rozhodla se odvolat režiséra a vyplatit mu 2,5 milionu amerických dolarů. Nakonec se však jako režisér zase vrátil, a to kvůli smutné události, že Peter Sellers nečekaně umřel. [Zdroj: Zdeněk Bauer – kniha Herbert Lom, nejslavnější český herec na světě] (mar48)

 • Pomsta Růžového pantera (1978)

  - Peter Sellers v sérii vydržel jen díky neúnavnému režiséru B. Edwardsovi, který jej od dílu Návrat Růžového pantera (1975) usilovně přemlouval, aby jím nenáviděnou roli znovu přijal. Sám Sellers se tímto vztahem ke komické roli netajil (údajně mu zničila kariéru dramatického umělce) a Pomsta Růžového pantera byla pro něj ukončením spolupráce. Edwards chtěl sice z příběhu dostat ještě více, ale osud rozhodl jinak. (LiVentura)

 • Růžový panter znovu zasahuje (1976)

  - Při natáčení tohoto dílu to začalo zase mezi režisérem Blakem Edwardsem a Peterem Sellersem (Jacques Clouseau) „jiskřit“. I přesto se však stal jedním z nejoblíbenějších dílů ze série, ale Peter Sellers s ním naopak vůbec nebyl spokojen. [Zdroj: Zdeněk Bauer – kniha Herbert Lom, nejslavnější český herec na světě] (mar48)

 • Inspektor Clouseau (1968)

  - Hollywoodske štúdio animácie DePatie-Freleng stálo nielen za úvodnou animáciou k tomuto filmu, ale aj za kreslenou a väčšinou hraných verzii Rúžového pantera pod režisérskou taktovkou Blake Edwardsa. (Sao Saoi)

 • Komisař Clouseau na stopě (1964)

  - Během natáčení docházelo k mnoha velice vášnivým osobním sporům mezi Peterem Sellersem (Jacques Clouseau) a režisérem Blakem Edwardsem. Po skončení natáčení proto také oba dva přes velký úspěch jakékoli úvahy o společném pokračování omítli. Společnost United Artist se sice roku 1968 pokusila projekt vzkřísit filmem Inspektor Clouseau (1968), ale absence všech původních postav sklidila neúspěch. Nakonec se po jedenácti letech režisér se Sellersem rozhodli kvůli zviditelnění a finančním problémům natočit pokračování Návrat Růžového pantera (1975). [Zdroj: Zdeněk Bauer – kniha Herbert Lom, nejslavnější český herec na světě] (mar48)

Producentská filmografie

Scenáristická filmografie

Host

TV pořady

2004 76. Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(55)