foto

Nora Ephron

  • nar. 19.5.1941
    New York City, New York, USA
  • zem. 26.6.2012 (71 let)
    New York City, New York, USA

Biografie

Novinářka, scénaristka a především režisérka romantických komedií – Nora Ephron se narodila 19. května 1941 v New Yorku, konkrétně v Brooklynu jako nejstarší ze čtyř dcer. Její rodiče Henry a Phoebe Ephronovi byli úspěšnými scénaristy a napsali scénář například k filmu Žena, která všechno ví, psali také divadelní hry. Na začátku 60. let N. Ephron úspěšně absolvovala studia univerzity Wellesley College.

Mezi 60. - 80. léty se Nora živila jako úspěšná novinářka, spisovatelka a scénaristka. Psala pro noviny New York Post a časopisy Esquire, New York Times Magazine a New York Magazine. Její úspěch však nastal teprve v roce 1984, kdy napsala s Alicí Arlen scénář k filmu SILKWOODOVÁ (1983), kde se v hlavní roli objevila Meryl Streep jako žena bojující za dodržování předpisů chránících proti radioaktivitě v jaderné elektrárně. Za tento film si jak Streep, tak Ephron vysloužily nominaci na Oscara, prvně jmenovaná za hlavní ženský výkon a Ephron za nejlepší scénář. Další úspěch si Ephron připisuje za snímek KDYŽ HARRY POTKAL SALLY (1989), za který si vysloužila Zlatý glóbus a nominace na Oscara a cenu BAFTA v kategorii nejlepší scénář.

V roce 1992 debutovala jako režisérka nepříliš divácky ani kriticky úspěšnou romantickou komedií TO JE MŮJ ŽIVOT. Nenechala se však odradit a udělala dobře, neboť její druhý film – SAMOTÁŘ V SEATTLU (nominace na cenu BAFTA a Oscara za scénář) s Meg Ryan a Tomem Hanksem se stal diváckým hitem. V následujících třech letech Nora natočila spíše průměrné romantické komedie – BLÁZNI A POLOBLÁZNI (1994) v hlavní roli se Stevem Martinem a dále pak „romantiku“ s nádechem fantasy - MICHAEL s Johnem Travoltou, Williamem Hurtem a Andie MacDowell. Ovšem její další film LÁSKA PŘES INTERNET (1998), je podle mnohých vůbec nejlepší romantickou komedií 90. let. Příběh s tehdy poměrně originální zápletkou dovedli k dokonalosti hlavně hlavní protagonisté Meg Ryan jako majitelka malého dětského knihkupectví a Tom Hanks jako Joe Fox, spolumajitel velkého řetězového knihkupectví. Ke všem jmenovaným filmům si Nora napsala také vlastní scénáře. Bohužel, po tomto filmu následovaly ŠŤASTNÁ ČÍSLA (2000), právě tento film je podle mnohých označován jako její nejhorší, zároveň je to její první romantická komedie, kterou nenatočila podle vlastního scénáře. Nezachránili to ani herecké výkony Johna Travolty a Lisy Kudrow. Po tomto nevydařeném projektu, si Nora dala pauzu pět let, aby se v roce 2005 vrátila romantickou komedií s Willem Ferrellem a Nicole Kidman – MOJE KRÁSNÁ ČARODĚJKA (dle vlastního scénáře), snímek, který vycházel z amerického seriálu ze 70. let, toho hlavně evropskému publiku, ale i části amerického publika příliš neřekl, neboť většina gegů a hlavně celý příběh je postaven na tom, že znáte původní seriál.

Kromě výše jmenovaných filmů napsala scénáře i ke COOKIE (1989), v hlavní roli Jack Nicholson a Meryl Streep v režii Susan Seidelman. Dále pak ZAVĚSTE, PROSÍM (2000) v režii Diane Keaton. Jako herečku jsme ji mohli vidět či spíše zahlédnout v ZLOČINECH A POKLESCÍCH (1989) a MANŽELÉ A MANŽELKY (1992), oba snímky režíroval Woody Allen. A Nora si v nich zahrála malé roličky.

Nora byla třikrát vdaná poprvé za Dana Greenburga, podruhé za Carla Bernsteina, což byl jeden z novinářů, kteří odhalili v 60. letech aféru Watergate a potřetí za scénaristu Nicholaseho Pileggiho, který napsal scénář například k filmu Mafiáni (1990). Z druhého manželství má syny Jacoba a Maxe. V současné době bydlí v Manhattanu.

Greg25

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Filmy

2009 Julie a Julia

Herecká filmografie

Spisovatelská filmografie

Filmy

1986 Hořkost - kniha

Host

TV pořady

2013 85. Annual Academy Awards (TV pořad) - a.z.
2010 AFI Life Achievement Award: A Tribute to Mike Nichols (TV pořad)
2002 AFI Life Achievement Award: A Tribute to Tom Hanks (TV pořad)
1996 This Week (TV pořad)
Where's Elvis This Week? (TV pořad)
1991 Charlie Rose (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(70)