Reklama

Reklama

Federico Fellini

nar. 20.01.1920
Rimini, Emilia-Romagna, Itálie

zem. 31.10.1993 (73 let)
Roma, Lazio, Itálie

Zajímavosti (29)

Nine (2009)

  • Deviatka v názve filmu je odkazom na Felliniho film 8 1/2, ktorý bol jeho deviatym dielom a poslúžil ako predloha pôvodného muzikálu. (Very_kuul)

Portrét režiséra (1989)

  • Po rokoch si Juraj Jakubisko na udalosti pri natáčaní dokumentu spomína takto: "Fellini si z Mináčom ani ruku nepodal. S Dodom Šimončičom len zaznamenávali, čo sa dialo. Fellini ani nevedel, kto je Mináč,“ načo režisér dokumentu Mináč reagoval "Ja som robil ten film, Jakubisko nerobil nič. Ja som robil rozhovor s Fellinim, lebo ja som bol režisér aj toho dokumentu o Jakubiskovi, aj toho profilového filmu o Fellinim. Jakubisko tam bol hosť.“ (Raccoon.city)

Nostalgie (1983)

  • Námět Nostalgie vznikl ještě v době, kdy Tarkovskij netušil, že ho čeká stejný osud jako protagonistu jeho prvního snímku natočeného za hranicemi vlasti. Příběh emigranta, který umírá touhou po domově, kam se vůlí osudu nevrací, psal režisér společně s Toninem Guerrou, scenáristou, jenž se zasloužil o vznik nejslavnějších titulů Antonioniho i pozdních filmů Felliniho. (Zdroj: Letní filmová škola)

Flash Gordon (1980)

  • Producent Dino De Laurentiis doufal, že se režie ujme Federico Fellini. Fellini přispíval během Druhé světové války do původního komiksu. (HellFire)

Vzpomínky na hvězdný prach (1980)

  • Tento film je mj. i poctou klasice Federica Felliniho 8 1/2 (1963). Kromě toho, že film je také natočen černobíle, je shodná i úvodní scéna hlavní postavy jedoucí vlakem, prostředí mořského pobřeží, zdůraznění tématu režiséra pronásledovaného kritikou a fanoušky a dějová linie vztahu hlavní postavy s více ženami najednou. (novoten)

Satyricon (1969)

  • United Artists daly za distribuční práva k tomuto filmu více než milion amerických dolarů, aby ho udržely mimo trh poté, co byl uveden do kin Felliniho Satyricon (1969). (Karlos80)

The Visit (1964)

  • Herec Anthony Quinn (Serge Miller) přesvědčil Ingrid Bergman, aby v tomto filmu hrála. Měl k ní velice blízko, jelikož když Bergman žila v Itálii, přesvědčila svého přítele - režiséra Federica Felliniho, aby v jeho filmu Silnice (1954) hrál právě Anthony Quinn. (Zdroj: Kniha Charlotte Chandler: Ingrid - biografie Ingrid Bergman). (Pavlínka9)

Scenárista

Režisér

Herec

Host

Ovládací panel

Fanklub

(836)

Reklama

Reklama