Reklama

Reklama

Marie Přikrylová

Marie Přikrylová

nar. 21.04.1894
České Budějovice, Rakousko-Uhersko

zem. 25.05.1968 (74 let)
Praha, Československo

Biografie

Ryze filmová herečka Marie Přikrylová, se narodila v Českých Budějovicích dne 21. dubna 1894. Narodila se jako Marie Korecová do rodiny obuvníka Jiřího Korece a jeho ženy Marie, měla ještě dva bratry.

Z dostupných zdrojů se můžeme dozvědět, že byla překladatelka. V roce 1913 se v Českých Budějovicích provdala za redaktora, překladatele a promítače v kině, Aloise Hetzla. Se kterým měla syna, později známého film. režiséra, Vladimíra Čecha.

Manželství s Aloisem Hetzlem bylo rozvedeno a Marie se znovu provdala za Bohumila Přikryla, což byl překladatel a ředitel nakladatelství Čin. Za druhé sv. války prokázala své vlastenecké cítění. Když byl její manžel Bohumil Přikryl zatčen v roce 1939 gestapem a odvlečen do koncentračního tábora, tak se aktivně účastnila se synem odbojové činnosti proti nacistickým okupantům.

Jak se dostala k filmu není známo, ale v letech 1936 až 1943 si zahrála epizodky a občas i o trochu větší role v cca. 20 filmech. Po prvé si zahrála v roce 1936 ve filmu Velbloud uchem jehly, kde dostala epizodku členky společenského klubu.

V roce 1937 již hrála v sedmi filmech, ve filmu Žena pod křížem to byla epizodka pí. Lažanské, ve Vdovičce spadlé z nebe hrála epizodku Zuzky Severýnové, ve filmu Jan Výrava to byla vesničanka a ve filmu Děvčátko z venkova si zahrála o něco vetší roli, manželku domovníka Novotného. Ve filmu Batalion si zahrála roztomilou postavu majitelky módního závodu, v Advokátce Věře dostala epizodku hosta u pí. Donátové a ve filmu Rozvod paní Evy to byla elegantní paní na večírku.

V roce 1938 natočila šest filmů, po komparzní roličce ve filmu Andula vyhrála, si zahrála nafoukanou zákaznici ve filmu Slečna matinka, cestující ve vlaku ve filmu Svatební cesta, matka na třídní schůzce ve filmu Škola základ života, zákaznice ve filmu Co se šeptá a epizodka sousedky ve filmu Včera neděle byla.

V roce 1939 jíž natočila, jen tři filmy, po epizodce sestry v ordinaci ve filmu Zlatý člověk a porotkyně u soudu ve filmu Osmnáctiletá jí čekala její největší role -  ve filmu Lízino štěstí si zahrála výraznou roli matky Lepařové (jejího syna hrál L. Boháč).

V roce 1940, kdy již měla osobní problémy, si zahrála jen v jednou filmu, Minulost Jany Kosinové, kde hrála epizodku dámy ve společnosti. V roce 1942 si zahrála v reklamním snímku Pět strýců, kde byla svatebním hostem. Naposled si zahrála či spíš zatancovala ve filmu Čtrnáctý u stolu, kde byla tančící paní na večírku.

Žádný jiný film již nikdy nenatočila a v poklidu dožila v rodinném kruhu, kde 25. května 1968 v Praze, ve věku 74 let zemřela. Její manžel Bohumil Přikryl zemřel někdy v roce 1965. Je pochována na hřbitově v pražských Ďáblicích.

JA.RO.KO.

Ovládací panel

Reklama

Reklama