Reklama

Reklama

Kamila Rosenkranzová

Kamila Rosenkranzová

nar. 18.01.1880
Kutná hora, Rakousko-Uhersko

zem. 01.10.1968 (88 let)
Praha, Československo

Biografie

Tato velmi zajímavá a dnes neprávem zapomenutá herečka Kamila Rosenkranzová, by si i v dnešní době zasloužila větší pozornost. Narodila se 18. ledna 1880 v Kutné Hoře jako Terezie Červová, její otec Josef Červa, byl profesorem hudby, maminka, která měla nevšední křestní jméno Ignácie, byla obchodnice.

Zřejmě pod vlivem svého hudebně nadaného otce, si zvolila dráhu operetní subrety, o její divadelní kariéře však krom jedné malé zprávy nemáme žádné informace. Tou informací je, že působila jako operetní subreta v kočovné společnost svého manžela, za kterého se  v roce 1904 v Litomyšli provdala. Její manžel se jmenoval Rudolf Rosenkranz a Terezie si pak zvolila umělecké jméno Kamila.

V roce 1905 se manželům narodila jediná dcera, která dostala jméno po otci, Rudolfína. Manželé se ale, ještě před první světovou válkou, rozvedli. Kamila se pak ještě jednou provdala za Augustína Seimla. V té době měla její matka na Vinohradech malý obchůdek.

Ve filmu si Kamila poprvé zahrála v roce 1932. A to hned v šesti filmech, i když většinou hrála malé epizodky a jen občas získala o něco větší roli, v jejím podání se vždy jednalo o příjemné zpestření celého filmu, jistě tomu napomohla její cca 190 cm. vysoká a zhruba 150 kg vážící postava, a i velmi hrubý až drsný hlas.

Její filmová kariéra však trvala jen v letech 1932 až 1935, během kterých však natočila 18 filmů. Z jejích významnějších rolí si zaslouží připomenout její bytná pana Lelíčka ve filmu Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa (1932), rázná posluhovačka u doktorky ve filmu Malostranští mušketýři (1932), zpívající členka spolku žen ve filmu Sňatková kancelář (1932), drbna Píšková ve filmu U snědeného krámu (1933), rázná houpačkářka ve filmu Dobrý tramp Bernášek (1933), opět rázná a zvědavá bytná Pelikánová ve filmu Tři kroky od těla (1934), uchazečka o místo Marie Terezie Kolenatá ve filmu Jedna z milionu (1935).

Její největší rolí však zůstává postava Majdalény Mejstříkové, nespokojené nájemnice ve filmu Dům na předměstí (1933), jejího  manžela si zde s chutí zahrál Jindřich Plachta.

Po roce 1935, se z filmu vytratila, aby se do něj vrátila už jen jednou a to až v roce 1940 v epizodce korpulentní manželky ve filmu Dceruška k pohledání (1940). Pak se již nikdy před kameru zřejmě nepostavila.

Dnes z jejích pozdějších osudů víme jen to, že její dcera se měla vdát do Francie, Kamila pak dožila na Vinohradech (kde je dnes i pochovaná) a zemřela až začátkem července roku 1968 ve věku 88 let.

JA.RO.KO.

Ovládací panel

Reklama

Reklama