foto

Růžena Jindrová

  • nar. 12.3.1882
    Praha, Rakousko-Uhersko
  • zem. 1.4.1961 (79 let)
    Praha, Československo

Biografie

Dnes nepřipomínaná herečka a operetní zpěvačka Růžena Jindrová by si jistě zasloužila i v dnešní době více pozornosti. Před První světovou válkou nebyl v Praze podnik, kde by tato subreta neúčinkovala.

Narodila se jako Růžena Hanzlíková, její otec se jmenoval Severin Hanzlík (1853-19??) a byl akademický malíř a kabaretní zpěvák. Matka se jmenovala Antonie roz. Roubíčková. Růžena měla ještě mladšího bratra Františka Hanzlíka (1884-19??), což byl děda herce Jaromíra Hanzlíka.

Již jako velmi mladá od roku 1895 (bylo jí pouhých 13 let) začala zpívat u Zöllnerů. V letech 1896-1905 zpívala U Štajgrů, U Lhotků, v Orfeum na Vinohradech, v Braithutově kavárně a v Typografické besedě. Od roku 1905 zanechala zpívaní v kabaretech a byla postupně angažovaná v malých kamenných scénách – Aréna na Smíchově, u Mařenky Zieglerové v Libni, v holešovické Uranii a nakonec v Záhřebu.

Z počátku vystupovala pod jménem Růžena Hanzlíková, po provdání za závodníka Jindru Vodílka přijala umělecké jméno Růžena Jindrová. Po roce 1918 se již výrazněji neprosadila, s manželem si v té době zakoupili hotel v jižních Čechách a Růžena se plně věnovala hotelu.

Do českého filmu vstoupila velmi nenápadně a v naší kinematografii zanechala jen 5 filmů. Prvním filmem byl C. a k. polní maršálek (1930), kde sehrála epizodku host v kabaretu. V následujícím roce 1931 jí ve filmu On a jeho sestra připadla výraznější epizodka extravagantní subrety. Po tříleté pauze si v roce 1934 zahrála epizodku žákyně taneční školy ve filmu Z bláta do louže (1934). V tomto roce si ve filmu Rozpustilá noc zahrála svojí největší roli, sehrála tu tetu Amálii, které se zalíbí lupič Monokl Fredy v podání Oldřicha Nového. Posledním filmem, kde jí diváci mohli spatřit, byl v roce 1935 film Cácorka, kde sehrála epizodku kantýnské.

Po náhle smrti manžela, který zemřel ve věku nedožitých 56 let, žila dlouhá léta v osamocení a bezdětná. Na konci života i v nuzných poměrech ve sklepním bytě, zemřela krátce po 79 narozeninách v roce 1961. Její ostatky byli rozptýleny na Olšanských hřbitovech.

JA.RO.KO.

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace