foto

Bohuslav Kupšovský

  • nar. 8.1.1910
    České Budějovice, Čechy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 18.11.1989 (79 let)
    Praha, Československo

Biografie

Bohuslav Kupšovský se narodil 8. ledna 1910 v Českých Budějovicích. Vystudoval a několik let se věnoval úřednické práci. Jako zpěvák basista byl členem oblíbené vokální skupiny Setleři, které byl od roku 1959 leader. Původně byli Setleři spojeni s rozvíjejícím a oblíbeným trampským hnutím. Se Setlery vystupoval Kupšovský např. v kabaretu Alahambra, Kabaretu u sv. Tomáše, karlínském kabaretu a na zájezdových vystoupeních po celém Československu.

Kupšovský vynikal nenapodobitelným hlubokým a znělým hlasem, který dovedl skvěle a výborně ovládat. Mimo jiné byl zajímavý svou neuvěřitelně vysokou impozantní postavou, zejména jímavě a zvláštně stavěným důstojným obličejem a démonickým výrazem.

V českém filmu se uplatil kromě zpěvu také jako představitel epizodních rolí. Jako zpěvák doprovodil se skupinou Setleři oblíbený animovaný seriál STVOŘENÍ SVĚTA (1957) Eduarda Hofmana s komentářem Jana Wericha a hrané snímky NIKDO NIC NEVÍ (1947) Josefa Macha, POVÍDKY O DĚTECH (povídka KAPR; 1964) Jiřího Hanibala, MARTIN A DEVĚT BLÁZNŮ (1966) Milana Vošmika, TA NAŠE PÍSNIČKA ČESKÁ (1967) Zdeňka Podskalského, DIALOG (1967) Petra Volfa a Jaroslava Rajzíka a SVĚTÁCI (1969).

Jako herec a zpěvák se nejdříve předvedl za okupace snímcích ŠTĚSTÍ PRO DVA (zpěvák), PROVDÁM SVOU ŽENU (inspicient), PRAŽSKÝ FLAMENDR (vrchní ve vinárně), VELKÁ PŘEHRADA (divák na boxu) a ROZINA SEBRANEC (Karfův dělník), která však byla uvedena až po válce.

Se zpěvem doprovodil i některé své další poválečné úlohy slepého žebráka (ALENA), kuchaře v baru (TŘI KAMARÁDI), číšníka (PODOBIZNA), topiče na parníku (PYTLÁKOVA SCHOVANKA ANEB ŠLECHETNÝ MILIONÁŘ), opraváře Komárka (VESELÝ SOUBOJ), šachisty (ZÍTRA SE BUDE TANČIT VŠUDE), dlouhého zbrojnoše ve vězení (PYŠNÁ PRINCEZNA), listonoše (ANNA PROLETÁŘKA, PÁRA NAD HRNCEM), dělníka z kyslíkárny (VÝSTRAHA), policajta (KOMEDIANTI), řemeslníka (NĚCO SE TU ZMĚNILO), lovčího (HRÁTKY S ČERTEM), policejního zapisovatele (DOBRÝ VOJÁK ŠVEJK), číšníka (O LIDECH PŘED PULTEM A ZA NÍM III.), zpěváka (ZA 14 DNÍ, PROSÍM!), kněze (MÁJOVÉ HVĚZDY), kolegy Horáka (PRŠELO JIM ŠTĚSTÍ), komorníka Jeronýma (OTEVŘENÉ OKNO), lokaje (BLÁZNOVA KRONIKA), průvodčího v tramvaji (DOBRODRUŽSTVÍ S NAHÝM KLUKEM), chovatele (KDYŽ MÁ SVÁTEK DOMINIKA), vysokého dědy, modela (NEJKRÁSNĚJŠÍ VĚK), dvořana (ŠÍLENĚ SMUTNÁ PRINCEZNA), správce pečetě (PŘÍPAD PRO ZAČÍNAJÍCÍHO KATA) a nebo číšníka (SVĚTÁCI).

V 70. a 80. letech sehrál hraběte Kinského (SVATBY PANA VOKA), zpěváka (TA NAŠE PÍSNIČKA ČESKÁ), nespokojeného rybáře s počasím (TVÁŘ POD MASKOU), hlas velkého slona (HODINA MODRÝCH SLONŮ), funkcionáře fotbalové komise (ŽENY V OFSAJDU), pivaře (ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA), dědu s trubkou (HODINÁŘOVA SVATEBNÍ CESTA KORÁLOVÝM MOŘEM), cynika (MATURITA ZA ŠKOLOU – nikdy neuvedená a nedochovaná povídka PYTAGOREJCI), vrchního v Tabarinu (PŮLNOČNÍ KOLONA), muzikanta (NÁŠ DĚDEK JOSEF), dědu Františka Zítka (HON NA KOČKU), muže před obchodem (ŠESTAPADESÁT NEOMLUVENÝCH HODIN), cestujícího ve vlaku (VELKÉ TRÁPENÍ), ceremoniáře (PAN VOK ODCHÁZÍ) či ochotníka (BLÁZNI, VODNÍCI A PODVODNÍCI).

Svoji plodnou filmografii vedlejších rolí ukončil postavou starého harmonikáře v polozapomenuté pseudo Sci – Fi s komickým nádechem MONSTRUM Z GALAXIE ARKANA (1981) Dušana Vukotice, které bylo natáčené v česko – jugoslávské produkci.

Bohuslav Kupšovský se jako člen Setlerů exponoval na gramofonových deskách a v rozhlase („Hopsej, Matyldo!“ nebo „Fuente Ovejuna“). Ojediněle také v naší televizi (inscenace SVATEBNÍ CESTA ANEB JEŠTĚ NE, EVŽENE! a NENECHTE SE RUŠIT! a seriál F. L. VĚK). Basistový zpěvák a filmový herec Bohuslav Kupšovský zemřel přesně den po pověstném 17. listopadu 1989, 18. listopadu 1989 v Praze ve vysokém věku sedmdesáti devíti let. Měl tři děti (Annu, Milenu a Václava).

Jaroslav "krib" Lopour

Host

TV pořady

1998 Nikdo není dokonalý (TV pořad)
1985 Kavárnička dříve narozených (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky