foto

Jonathan Glazer

  • nar. 26.3.1965 (55 let)
    London, Anglie, Velká Británie

Biografie

Jonathan Glazer se narodil roku 1966 v Londýně. Vystudoval divadelní výpravu na Notthingham Trant University. Nějakou dobu pracoval pro kanál BBC, kde se podílel na výrobě trailerů a televizních filmů. Jméno si však vydobyl jako svérázný tvůrce reklamních šotů. Režíroval originální reklamy například pro Nike, Stellu Artois, Wrangler nebo Volkswagen. Dvěma pravděpodobně nejznámějšími reklamami jsou ODYSSEY pro Levi Strauss jeans a SURFER pro irské pivo Guiness.

Zajímavou kauzou je natáčení reklamy pro mobil Motorola Red. Koupí tohoto telefonu zákazník přispíval na podporu organizací bojujících v Africe proti šíření AIDS. Glazerova reklama, v níž se z kusu masa otáčejícím se na hrnčířském kruhu vymodeluje nahý africký pár v milostném objetí, skončila v šuplíku a šéfové Motoroly prohlásili, že spot nikdy nespatří světlo světa. Přesto si skrytou cestu na YouTube našel a stal se díky této aféře velmi proslulým.

Důležitou kapitolu v Glazerově biografii tvoří videoklipy. Točí je od roku 1995. Děj je zpravidla minimalistický, ale pečlivě budovanými obrazovými kompozicemi vytváří pro každé video specifickou atmosféru. Poprvé na sebe upozornil klipem STREET SPIRIT pro kapelu Radiohead. V černobílém mystickém klipu využíval kameru pro ultrarychlé snímání, díky níž mohl následně rozložit rychlost pohybu postav v popředí i pozadí scény. Pro Radiohead natočil také klip KARMA POLICE. Ten mu vynesl uznání veřejnosti, i cenu MTV pro nejlepšího režiséra roku 1997. V žebříčku sta nejlepších hudebních videí všech dob, který sestavila MTV se ocitl jeho taneční spot pro Jamiroquai VIRTUAL INSANITY (24. místo). Glazerovy klipy často využívají skryté metafory a pracují se symboly a náznaky. V tomto ohledu nejdále zašel s oceňovaným RABBIT IN YOU HEADLIGHTS skupiny Unkle. Dodnes se vedou spory o to, zda není bezdomovec kráčející tunelem ztělesněním Ježíše a vykupitele lidstva a zda bunda, kterou odhodí, nepředstavuje svědomí, apod.

Celovečerní debut přišel v roce 2000 spíše průměrnou gangsterkou SEXY BESTIE s Benem Kingsleym v hlavní roli. Druhá šance přišla v roce 2004. Mysteriozní ZROZENÍ bylo však i přes účast Nicole Kidman přijato taky více-méně chladně. O rok později byl však Glazer osloven partou Jonze-Gondry-Cunningham, jestli by nechtěl vydat výběr ze své krátké tvorby v jejich "Director's Label". Jako páté v pořadí tedy vyšlo dvd WORK OF DIRECTOR JONATHAN GLAZER, který shrnuje to nejlepší z jeho reklam a klipů.

Jonathan Glazer podle dostupných zpráv právě pracuje na adaptaci temné sci-fi Michala Fabera "Pod kůží".

Petr "Hwaelos" Kuběnský

Režijní filmografie

Filmy

2020 Strasbourg 1518 (TV film)
2019 The Fall
2013 Pod kůží
2004 Zrození
2000 Sexy bestie

Dokumentární

2005 The Work of Director Jonathan Glazer (video kompilace)

Hudební videoklipy

2006 Massive Attack: Live With Me (hudební videoklip)
1998 UNKLE feat. Thom Yorke: Rabbit In Your Headlights (hudební videoklip)
1997 Nick Cave & the Bad Seeds - Into My Arms (hudební videoklip)
Radiohead - Karma Police (hudební videoklip)
1995 Massive Attack: Karmacoma (hudební videoklip)

Video kompilace

2001 Massive Attack: Eleven Promos (video kompilace)
1998 Radiohead: 7 Television Commercials (video kompilace)

Scenáristická filmografie

Filmy

2020 Strasbourg 1518 (TV film)
2019 The Fall
2013 Pod kůží
2004 Zrození

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce