foto

Vladimír Stach

  • nar. 3.8.1926
    Stráž nad Nežárkou, Československo
  • zem. 5.11.1974 (48 let)
    Praha, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Herec Vladimír Stach pocházel z jižních Čech a od dětství jej lákalo divadlo. Na přání rodičů začal studovat obchodní akademii, nakonec ale odešel k divadlu. Po druhé světové válce nastoupil na DAMU, kde absolvoval studium herectví (1951) a nastoupil do Krajského oblastního divadla v Českých Budějovicích. Mezitím absolvoval vojenskou službu, pak znovu hrál v Českých Budějovicích. Na této oblastní scéně vynikl především v Čapkově Bílé nemoci, ale i v klasickém repertoáru. Od roku 1958 až do smrti působil v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého v Praze. Také toto působiště mu nabídlo řadu velkých rolí, například v Hrátkách s čertem, Strýčku Váňovi nebo Milencích z kiosku. Naposledy studoval hru Ženitba, při jejíž generální zkoušce zemřel na infarkt přímo na jevišti a ve svém kostýmu byl i pohřben. Vladimír Stach dokázal dobře zahrát role komediální, až se sklony k frašce, ale jeho doménou byly především charakterní postavy dramatického vyznění, přičemž byl obsazován spíše do úloh lidovějších typů s nepříliš složitou psychologií.

Filmografie Vladimíra Stacha čítá kolem třiceti rolí na stříbrném plátně i v televizi. Poprvé získal příležitost stát před filmovou kamerou ještě v době svého budějovického angažmá v zapomenutém dobrodružném titulu ZTRACENÁ STOPA (1955). Po svém příchodu do Prahy začal točit častěji, ale byly mu souzeny vedlejší až epizodní úlohy. Několikrát si vyzkoušel úlohu uniformovaného příslušníka bezpečnosti (KAŽDÁ KORUNA DOBRÁ, 1961; ZLOČIN V ŠANTÁNU, 1968), v melodramatickém snímku HVĚZDA (1969) jej bylo možno vidět jako barmana, další povolání pak vystřídal v dalších filmech různých žánrů. Výraznější roli podezřelého z vraždy si zahrál v kriminálce VRAŽDA V HOTELU EXCELSIOR (1971). Fyzické předpoklady mu umožnily zahrát věrohodně Benita Mussoliniho ve Vávrově dvoudílné historické fresce DNY ZRADY (1973).

Koncem 60. let navázal Stach spolupráci i s televizí, hrál v inscenacích nebo záznamech divadelních her, objevil se i v několika seriálech, například PAN TAU (1969). Dobře si jej můžeme pamatovat ze seriálu TŘICET PŘÍPADŮ MAJORA ZEMANA (1975), kde v díle Bestie po boku Stelly Zázvorkové likvidoval lidi při přechodu přes hranice. To také byla jedna z jeho posledních prací před kamerou. Vladimír Stach našel uplatnění také v rozhlase a v dabingu. V letech 1967-1973 navíc pedagogicky působil na DAMU.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace