foto

Howard Hawks

  • nar. 30.5.1896
    Goshen, Indiana, USA
  • zem. 26.12.1977 (81 let)
    Palm Springs, California, USA

Biografie

Málokterý režisér by se mohl pochlubit žánrově natolik pestrou filmografií jako Howard Hawks. Hned úvodem bych si proto dovolil trochu vychvalování, kterého by se každá solidnější biografie měla vyvarovat: ČERVENÁ ŘEKA (1948) a RIO BRAVO (1959) se řadí k těm pěti šesti nejlepším americkým westernům, LEOPARDÍ ŽENA (1938) a JEHO DÍVKA PÁTEK (1940) jsou dvě z nejzábavnějších komedií; ZJIZVENÁ TVÁŘ (1932) je nejklasičtější z gangsterek; a HLUBOKÝ SPÁNEK (1946) nám připomíná to nejlepší z tvrdé detektivní školy filmu noir. Zkrátka, Howard Hawks ztělesňoval dokonalý prototyp hollywoodského tvůrce.

Frank W. Hawks vlastnil prosperující továrnu na papír, tudíž mohl svému prvnímu synovi, narozenému 30. května 1896, zajistit slušné živobytí. Malý Howard (celým jménem Howard Winchester Hawks) vyrůstal v Jižní Karolíně, později začal navštěvovat newyorskou Cornellovu univerzitu – obor strojírenství. Během prázdnin pracoval Hawks v rekvizitárně společnosti Famous-Players-Lasky, kde se seznámil s Douglasem Fairbanksem. Tehdy se poprvé začal vážněji zajímat o filmovou režii. Po skončení studií si ale nejdříve vyzkoušel mnoho jiných zaměstnání. Nějakou dobu působil jako profesionální automobilový i letecký závodník, byl leteckým konstruktérem i instruktorem. Hawks již od mládí projevoval zájem o aviatiku i automobily, fascinovala jej spolehlivost strojů usnadňujících lidem přepravu, čehož později zužitkoval při práci na některých ze svých filmů (JEN ANDĚLÉ MAJÍ KŘÍDLA, PERUTĚ POMSTY). Letectví bylo také jedním ze zájmů, které sdílel s producentem některých ze svých pozdějších děl – s výstředním milionářem Howardem Hughesem.

K režii svého prvního filmu se Hawks musel postupně propracovat skrze profesi střihače, šéfa castingu a asistenta režie. Po záskoku za dočasně indisponovaného režiséra Marshalla Neilana na natáčení PRINCEZNIČKY (1917) Hawksovo koketování s filmem načas přerušila první světová válka, stihl však ještě navázat důležité přátelství s producentem Irvinem G. Thalbergem. Roku 1926 tak měl předpřipravenou půdu pro režírování svého prvního němého celovečerního filmu – CESTY KE SLÁVĚ –, který si produkoval i opatřil vlastním scénářem. Pro Hawksovu kariéru mnohem zásadnější film vzniká v produkci zmiňovaného Howarda Hughese o šest let později. ZJIZVENÁ TVÁŘ (1932) redefinovala žánr gangsterského filmu. Údajně pravdivý příběh Tonyho Camoteho (Paul Muni) pobuřoval dobové kritiky svým laxním přístupem k násilí a morálce (hlavní hrdina byl nemilosrdný gauner) a navzdory vleklým problémům s cenzory je dodnes považován za vrcholné dílo svého žánru.

ZJIZVENÁ TVÁŘ stála na počátku jedné mimořádně úspěšné filmografie, následovala například komedie LEOPARDÍ ŽENA (1938) s Carym Grantem a Katharine Hepburnovou, na svou dobu nezvykle erotický thriller HLUBOKÝ SPÁNEK (1946) s dvojicí Bogart - Bacallová, western o nefalšovaném mužském přátelství ČERVENÁ ŘEKA (1948), nebo muzikál PÁNI MAJÍ RADŚI BLONDÝNKY (1953), kde zazářila Marilyn Monroeová. Hawks byl skutečně mistrem všech žánrů, za svou filmařskou všestrannost byl často označován za sice mimořádně schopného, nicméně pouze komerčního řemeslníka. V Americe se za svého života nedočkal zaslouženého uznání (jediného Oscara dostal v roce 1973 za celoživotní dílo), teprve skupina francouzských cinefilů kolem Francoise Truffauta začala plně doceňovat Hawksovu schopnost držet filmové otěže pevně ve svých rukou. Všechny jeho filmy se vyznačují mimořádnou sevřeností, vypravěčskou přímostí (nikdy se nepouštěl do komplikovaných scénářů) a srozumitelností pro všechny skupiny diváků.

Marně byste hledali jiného režiséra, který produkoval tolik klasických, žánrově různých, filmů, k nimž se dodnes s chutí vracejí tisíce a tisíce diváků. Zdánlivá bezchybnost Hawksových filmů a jeho filmografie postrádající jediný výrazně slabší kus, bude jistě udivovat ještě mnoho dalších generací. A to navzdory faktu, že filmové technologie doznaly za ty roky obrovských změn. Hawks totiž dokázal to, co dnes dokáže například Steven Spielberg, jenže bez použití nákladných vizuálních efektů. Tehdy mu stačil pouze talent. 26. prosince 1977, ve věku 81 let Howard Hawks vydechl naposledy. Zanechal po sobě však úctyhodné množství nesmrtelných filmových skvostů.

Martin "Matty" Šrajer

Scenáristická filmografie

Filmy

1983 Zjizvená tvář - původní scénář
1952 Omlazovací prostředek
1951 Věc
1943 Psanec
1938 Pilot č. 7
1932 Zjizvená tvář
1927 Podsvětí
1924 Tiger Love

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Spisovatelská filmografie

Filmy

1939 Jen andělé mají křídla - kniha
1926 The Road to Glory - kniha

Host

TV pořady

2009 1939: Hollywood's Greatest Year (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(74)