foto

Břetislav Hrstka

  • nar. 21.12.1900
    Štramberk, Rakousko-Uhersko
  • zem. Mnichov, Německo

Biografie

Břetislav Hrstka pocházel z významné rodiny, jeho otec Mudr. Adolf Hrstka (1864-1931) byl známým lékařem, později radní a i starosta města Štramberk, kde mu v roce 1938 odhalili i pamětní desku. Jeho maminka Marie roz. Baarová, byla sestrou spisovatele Zdenka Bára. Břetislav se narodil 21. prosince 1900 ve Štramberku, měl ještě staršího bratra Oldřicha Hrstku, který byl v roce 1943 popraven za odbojovou činnost, mladší bratr Jaromír zemřel v 19 letech na tuberkulózu.

O divadelní kariéře Břetislava Hrstky nemáme mnoho informací, začínal hrát v Ostravě, pak nějakou dobu vedl divadlo v Kladně, od poloviny 30 let se ujal vedení žižkovského divadla Akropolis, kde uvedl méně náročné divadelní hry (Šly panenky silnicí, Loupežník, aj.) Bohužel, zde neuspěl a odešel do Švandova divadla.

Ve své době, byl velmi populární, hlavně ztvárňováním, různých bodrých tatíků. Které umocňovala jeho cca 200 kg vážící postava. Po roce 1945 o jeho divadelní dráze nemáme zatím žádné informace. Do filmových ateliérů poprvé zavítal v roce 1936, aby si zahrál rozsahem svojí největší roli. Správce vinic Florián ve filmu Divoch (1936), jeho partnerkou mu ve filmu byla Antonie Nedošinská a jejich společné scény patří mezi to nejlepší z celého jinak průměrného filmu.

V dalších letech 1937 až 1941 si zahrál jen ve dvanácti filmech, v následujícím roce 1937 dostal ještě jednu větší roli ve filmu Poručík Alexander Rjepkin, ztvárnil zde pěšáka Cyrila Vyskočila, který si v jedné scéně stěžuje, že za dobu kterou strávil v vojenské nemocnici, rapidně zhubl (ačkoliv měl svých cca 200 kg).

V dalších filmech, se však musel spokojit už jen s epizodkami: hostinský ve filmu Děvčátko z venkova (1937), ale i To byl český muzikant (1940), majitel taxíků ve filmu Kdybych byl tátou (1939), na delší dobu posledním filmem, byla epizodka vrátného ve filmu Rukavička (1941). Do ateliérů se vrátil, až po šesti letech ve znárodněné kinematografii. Ve filmu Podobizna (1947) sehrál epizodku pana Kalínského. 

Z jeho osobního života dnes víme jen to, že od roku 1945, byl ženat s Annou Ženíškovou nar. 1911, mladší sestrou herečky Máni Ženíškové, stal se tak vlastně švagrem dalšího korpulentního herce Theodora Pištěka.  Břetislav Hrstka měl se svou ženou jediného syna Jiřího Hrstku. Po roce 1948 však se svou rodinou emigroval do Německa, kde byl zaměstnán i v rádiu Svobodná Evropa. 

Z důvodu jeho emigrace, dnes nevíme nic o jeho pozdějších osudech, jen to, že měl zemřít na přelomu 60. a 70. let minulého století.

JA.RO.KO.

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky