foto

Václav Pata

  • nar. 28.3.1888 (132 let)
    Březové Hory, Rakousko-Uhersko

Biografie

Václav Pata, který ve filmu 30. let zanechal po sobě velmi nepatrnou stopu, ale zato trvalou, i když jen v epizodních a komparzních rolí, se narodil 28. března 1888, v Březových Horách u Příbrami. Jeho otec se jmenoval Jan Pata, byl horník a tesař, maminka se jmenovala Terezie roz. Oktábcová, Václav měl ještě čtyři sourozence. Vyučil se číšníkem a tomuto povolání se věnoval celý aktivní život. Jakým způsobem se dostal k filmu není známo.

Poprvé si zahrál v roce 1931, kdy si ve filmu Ze soboty na neděli, zahrál roli sobě vlastní číšníka v baru. Nutno však podotknout, že ačkoliv se v letech 1931 až 1943 objevil ve více jak 25 filmech, tak až na malé výjimky hrál číšníky v restauracích, barech, na různých zábavách, večírcích atd.

Pouze ve dvou filmech si zahrál jinou roli, než bylo jeho civilní povolání. Ve filmu Krb bez ohně /1937 si zahrál komorníka, stejnou roli si zahrál pod režijním vedením Otakara Vávry ve filmu Dívka v modrém (1939).

Zestátněná kinematografie mu nabídla jen dvě epizodky, hostinského ve filmu Uloupená hranice (1947) a zaměstnance divadla ve filmu Nikdo nic neví (1947)

Z jeho osobního života je nám známo, že ještě v roce 1950 (62 let) byl ještě svobodný a bezdětný. Bohužel datum a místo jeho úmrtí není známo.

JA.RO.KO.

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky