foto

Josef Cikán

  • nar. 19.12.1872
    Hořany u Kutné Hory, Rakousko-Uhersko
  • zem. 7.12.1946 (73 let)
    Praha, Československo

Biografie

Josef Cikán byl představitelem velké řady komparzních rolí. Jeho otec František Cikán byl domkař, maminka se jmenovala Anna roz. Čechová. Vyučil se lakýrníkem a písmomalířem (typograf) a celý život v těchto oborech pracoval.

Na počátku zvukového filmu se nechal zapsat do filmového komparzního rejstříku a přivydělával si tak během 30. let k penzi. Jelikož ve filmu vytvářel jen komparzní roličky, jeho filmografie není dnes plně zmapovaná. Zatím víme, že se objevil v cca 25 filmech, bohužel nikdy mu nebylo umožněno, aby ve filmu promluvil, či se nějak alespoň na malém prostoru projevil.

Hrál prostě hosty v barech, v restauracích, v kavárnách, v divadlech, nebo jednoho z mnoha vesničanů, či lidí v pozadí, diváky v soudních síních, porotce u soudu, ale i jednoho z profesorů atd. Prvně, zavítal do atelieru v roce 1931, aby ve filmu Kariéra Pavla Čamrdy zahrál hosta v restauraci. Posledním filmem byl o 11 let později Valentin Dobrotivý (1942), kde hrál opět hosta v restauraci.

Z jeho osobního života víme docela dost informací. Od roku 1893 byl ženatý s Barborou Hubáčkovou (1865–1906), se kterou měl 5 dětí. Jeho synem byl známý filmový režisér Miroslav Cikán (1896–1962), který svého otce též obsazoval do svých filmů.

Po ovdovění se v roce 1906 podruhé oženil s Eleonorou Dostračilovou (1879–19??), se kterou měl později syna Vladimíra Cikána (1921), který si zahrál studenta ve filmu Škola základ života (1938).

Josef Cikán je pohřben v Praze na Olšanských hřbitovech.

JA.RO.KO.

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace