Reklama

Reklama

Karel Šott st.

Karel Šott st.

nar. 28.04.1881
Praha, Čechy, Rakousko-Uhersko

zem. 16.06.1950 (69 let)
Praha, Československo

Biografie

Dnes neprávem zapomenutý herec a divadelní režisér Karel Šott, ve filmu zanechal velmi nepatrnou stopu, ale v divadle působil přes 50 let a odehrál velké a hlavní role ve spoustě divadelních inscenacích.

Karel Šott se narodil v Praze na Žižkově, jako Karel Schott. Jeho otec se jmenoval Václav a maminka Anna, měl ještě tři mladší bratry a jednu sestru. Už v roce 1898, ve svých 17 letech, začal hrát divadlo. Na začátku své divadelní kariéry prošel řadou kočovných společností, (J. Mušek, V. Housa, E. Šuma, M. Kučerová-Groszová).

Hrál i v kamenných divadlech, v Praze Libni, v divadle v Brně, ale i v Českých Budějovicích, na delší dobu zakotvil v Praze, kde hrál u Jana Pištěka a v Uránii. Pak si založil a šest let vedl vlastní kočovní společnost. Po jejím rozpuštění zas často měnil své působiště, vrátil se na krátkou dobu k Pištěkovi, pak hrál v Olomouci, kde se zdržel osm let.

V polovině 30. let se natrvalo usadil v Praze, kde postupně hrál a režíroval v divadle na Vinohradech, v divadle O. Nového a působil jako herec a hlavně režisér v rozhlase. Po roce 1945 pak ještě hrál v div. 5. května, hostoval v Národním divadle a krátce před smrtí přijal angažmá ve Vesnickém divadle, kde však stihl odehrát jen čtyři postavy.

Karel Šott se poprvé setkal s filmem v roce 1924, kdy si zahrál otce v reklamním snímku Záhadný případ. Na další role si musel počkat až s návratem do Prahy, v polovině 30 let. V rozmezí let 1934-1939 natočil jen deset filmu, ale vždy jen v malých epizodkách.

Poprvé to bylo v roce 1934, kdy ho do dvou filmů obsadil režisér Jan Sviták (který hrál v jeho kočovné společnosti). Zahrál si epizodku předsedy lékařské komise ve filmu Grandhotel Nevada a epizodku člena regulační komise ve filmu Dokud máš maminku.

V roce 1935 ho opět režisér Sviták obsadil do epizodky redaktora ve filmu Milan Rastislav Štefánik. O něco větší role radního Drahoráda ho čekala ve filmu z roku 1937 Kříž u potoka.

Zatímco v divadle hrál hlavní roli ve hře Jan Výrava, ve stejnojmenném filmu z roku 1937 se musel spokojit s epizodkou rychtáře Matouše. Jeho úplně posledním filmem, byla epizodka účetní ředitel banky ve filmu Její hřích z roku 1939.

Z jeho osobního života se nám dochovalo docela dost informací, od roku 1904 byl ženat s herečkou Frídou Fochtovou (1974-194?), se kterou adoptoval dva syny Eugena a Karla (1915-1990), Karel Šott ml. si pak v průběhu let 1937 až 1979 zahrál cca v deseti epizodkách. Toto manželství však bylo v roce 1933 rozvedeno.

Karel Šott se pak ještě jako šedesátiletý oženil s o 26 let mladší herečkou Josefou Šottovou (1907-197?). Filmový a divadelní herec, divadelní režisér, Karel Šott zemřel náhle, 16. června 1950, ve věku 69 let.

JA.RO.KO.

Herec

Ovládací panel

Reklama

Reklama