foto

Jim Jarmusch

  • nar. 22.1.1953 (68 let)
    Akron, Ohio, USA

Biografie

Jim Jarmusch se narodil 22. ledna 1953 v Akronu, ve státě Ohio. S filmem začal později, ale mnoho zkušeností měl již z ranného dětství. V kinech v Akronu, neměli moc širokou nabídku filmů, ale když byl Jarmusch malý, jeho matka ho brávala každou neděli do kina. A jak on sám říká, byly to většinou filmy s gigantickými krabími monstry či s příšery z tajuplných lagun. Ale jak sám dodává, vždy je hrozně miloval. Vystudoval Cayahoga Falls High School a poté šel rovnou na Nortwestern University.

Když opustil Ohio a odjel v sedmnácti do New Yorku, tak jak sám říká, zjistil, že ne všechny filmy jsou o gigantických monstrech a příšerách. Zlomový okamžik v jeho životě nastal, když odjel na roční studium do Paříže. Právě tam se zamiloval do filmového stylu francouzské kinematografie. A rozhodl se tam zůstat další rok. Přestal chodit na přednášky a celé dny trávil v kinech, kde za celou tu dobu shlédl mnoho filmů z různých zemí světa.

Když se pak vrátil zpět do New Yorku, rozhodl se stát spisovatelem! Tak přešel na Columbia University, kde vystudoval literaturu (titul B.A.-Bachelor of Arts-bakalář Svobodných umění). Ale jeho okouzlení francouzským filmem stále přetrvávalo. A tak, když už neměl žádné peníze a rozhodoval se co dál se životem, rozhodl se absolvovat filmovou školu v New Yorku. On sám nikdy žádný film před tím nenatočil, a tak vzal pár svých věcí co kdy napsal a zkusil se dostat mezi skupinu potencionálních spisovatelů (režisérů). Byl přijat a měl to velké štěstí, že při studiu dostal práci jako pedagogický asistent profesora, kterým nebyl nikdo jiný než režisér Nicholas Ray (Rebel without a Cause). Později se z nich stali kamarádi a Ray poté pomáhla Jimovi s jeho prvním filmem.

Jak Jim Jarmusch sám uvedl v jenom rozhovoru, že to byl snad jen jeho rozmar, že šel studovat a vydržel tam celé dva roky. On vlastně ani nedostal titul když školu dokončil, dostal jej až se stal známým a populárním. Důvod proč ho nedostal byl ten, že v posledním roce studia dostal stipendium což nebyl zrovna nejlepší nápad, protože on všechny peníze utratil. I když o tom, jestli to byl dobrý nebo špatný nápad bychom mohli diskutovat protože za stipendium, které bylo asi 12000 USD natočil v roce 1980 svůj první filmPERMANENT VOCATION -Trvalá dovolená.

O dva roky později následoval krátkometrážní film THE NEW WORLD (Nový svět). Jeho druhý celovečerní film spatřil světlo světa v roce 1984, STRANGER THAN PARADISE - Podivnější než ráj (Golden Camera pro nejlepší režii na festivalu v Cannes). A zajímavostí je, že na tento film měl třetinový rozpočet než u Permanent Vocation. Proto natočil jen část filmu a pak musel čekat na zázrak. Ten přišel, když uvedl svůj film jako krátkometrážní záběry na filmovém festivalu v Rotterdamu. Tam se zalíbil pár německým producentům(hlavně tedy Wimu Wendersovi) a tak dostal finanční dotaci a mohl film dokončit celý.

Již za svoje první dva filmy byl hodně chválen u kritiky. K definitivnímu upevnění jeho reputace došlo v roce 1986 po natočení jeho třetího celovečerního snímku DOWN BY LAW (Mimo zákon). A pak jeho následné dva filmy MYSTERY TRAIN (Tajuplný Vlak) 1998 “Nejlepší umělecký příspěvek“ (v Cannes) a NIGHT ON EARTH (Noc na zemi) 1991, které už jen dokreslily jeho neotřesitelnou pozici ve světě nezávislého filmu.

V roce 1995 natočil jeden ze svých nejúspěšnějších filmů, možná i díky hlavní roli, kterou stvárnil Johnny Depp, DEAD MAN (Mrtvý muž). Hudbu k tomuto filmu stvořil neopakovatelným způsobem frontman skupina Crazy Horse, Neil Young. Ten poté poprosil Jima aby natočil videoklip jeho skupině, to se Jimovi zalíbilo, že nakonec v roce 1997 vznikl stominutový muzikálově-dokumentární film o této skupině nazvaný CRAZY HORSE (Rok koně).

V roce 1999 vyústila Jimova fascinace asijským filmem a kulturou jeho dalším filmem GHOST DOG-THE WAY OF SAMURAI (Gost Dog-Cesta samuraje). S Forestem Whitakerem v hlavní roli, který se nejvíce zviditelnil ve filmu "The Last King of Scotland" (Poslední skotský král) za kterou byl nominován na oscara - "herec v hlavní roli".

Poté v roce 2002 následovala spolupráce s několika světovými autory nezávislého filmu a vznik povídkového filmu TEN MINUTES OLDER: THE TRUMPET . V roce 2003 po několika letech zkompletoval a dokončil další film, složený z několika povídek, COFFE AND CIGARETTES (Kafe a cigára), za jehož závěrečnou třetí část získal “Zlatou palmu za krátký film“ (v Cannes).

Jeho zatím poslední film jsou BROKEN FLOWERS (Zlomené květiny) z roku 2005, s Billem Murrayem v hlavní roli. Za který získal mimo jiné “Hlavní cenu poroty v Cannes“ a “Českého lva“ v kategorii nejlepší zahraniční film. Jim Jarmusch je ve filmařině a hlavně v “nezávislém filmu“ světově uznávanou osobností. A neustále všem dokazuje, že je ještě stále možné točit filmy bez přispění hollywoodské mašinérie.

Ondřej "eXaybachay" Synčák

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Střihačská filmografie

Herecká filmografie

Filmy

1997 Cannes Man
R.I.P., Rest in Pieces
1996 Smrtící bumerang
1995 Vztek
1994 Iron Horsemen
1992 Průšvih
1990 The Golden Boat
1989 Leningradští kovbojové dobývají Ameriku
1987 Candy Mountain
Helsinki Napoli All Night Long
Přímo do pekla
1984 American Autobahn
1983 Fräulein Berlin

TV seriály

2009 Znuděný k smrti (TV seriál)
Případ ztraceného scénáře (S01E03)
2008 Simpsonovi (TV seriál)
Jedeme na Sundance (S19E18)
1999 SpongeBob v kalhotách (TV seriál)

Dokumentární

2020 The Raconteurs – Live at Electric Lady
2018 Carmine Street Guitars
Living the Light - Robby Müller
The Ravenite: A Very Antisocial Social Club
Why Are We Creative?
2017 Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat
2016 A Living Space
Sassi nello stagno - a.z.
Uncle Howard
2015 Hot Sugar's Cold World
2014 Travelling at Night with Jim Jarmusch
2011 Don't Expect Too Much
2010 Blank City
Sodankylä ikuisesti (TV seriál) - a.z.
2009 No Wave - Underground '80: Berlin - New York (TV film)
Reel Injun
2008 40 x 15
2007 Joe Strummer
2005 Excavating Taylor Mead
Punk jako životní postoj (TV film)
2004 Kanál Z: Velkolepá posedlost (TV film)
2003 Chaplin Today: A King in New York (TV film)
Hollywood High (TV film)
Rockets Redglare!
2002 ¿Quién es Alejandro Chomski?
2001 Screamin' Jay Hawkins: I Put a Spell On Me
2000 Film-Fest DVD: Issue 3 - Toronto
1998 Divine Trash
Pop Odyssee 2 - House of the Rising Punk (TV film)
1997 Rok koně
We're Outta Here!
1996 The Typewriter, the Rifle & the Movie Camera
1995 American Cinema (TV seriál)
1994 Tigrero: film, který nikdy nebyl natočen
1993 Cinefile: Made in the USA (TV film)
1991 Na rybách s Johnem (TV seriál)

Skladatelská filmografie

Kameramanská filmografie

Filmy

1986 Sleepwalk
1981 You Are Not I

Dokumentární

1997 Rok koně

Hudební videoklipy

1990 Tom Waits - It's All Right With Me (hudební videoklip)

Host

TV pořady

2014 Park Bench with Steve Buscemi (TV pořad)
2002 Focus on Jim Jarmusch (TV pořad)
1984 Cinema 3 (TV pořad)
1967 Apropos Film (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(2 914)