foto

Norman Jewison

  • nar. 21.7.1926 (94 let)
    Toronto, Ontario, Kanada

Biografie

Norman Frederick Jewison je rodilý Kanaďan, světlo světa spatřil 21.7.1926 v Torontu jako syn Dorothy Irene a Percy Josepha Jewisonových. Po středoškolských studiích sloužil v letech 1944-45 v armádě u námořnictva. V roce 1949 promoval na umělecké škole Victoria College of Art v Torontu. Poté přesídlil do Velké Británie, kde byl zaměstnán jako scenárista a občasný herec pro anglickou televizní stanici BBC. Po návratu do rodné Kanady v roce 1952 začal pracoval jako režisér televizních pořadů pro CBS, specializoval se na muzikálovou a komediální tvorbu. V roce 1953 se oženil s Margaret Ann Dixon, s níž zplodil tři potomky, v tomto svazku manželském setrval až do konce jejího života v roce 2004.

Premiéru na velkém plátně si odbyl v roce 1962 komedií 40 POUNDS OF TROUBLE, v níž vystupoval Tony Curtis. V letech šedesátých se stal vyhledávaným režisérem komediálního žánru, i přesto však dokázal, že není jen žánrový specialista. Dvakrát se v tomto období na filmovém plátně dramaticky setkal se Steve McQueenem. THE CINCINNATI KID z roku 1965 pojednává o hráči pokeru, PŘÍPAD THOMASE CROWNA z roku 1968 získal punc klasiky a to nejen díky krásné Faye Dunaway v roli pojišťovací agentky, jenž jde v patách bohatému finančníkovi, který se rozhodne vykrást banku, ale také díky nově použité technologii rozděleného plátna.

V roce 1967 sklidil Norman Jewinson úspěchy díky vysoce ceněnému kriminálnímu dramatu V ŽÁRU NOCI, které - mimo dalších ocenění - získalo 5 Oscarů. Na konci dekády se stěhuje se svojí rodinou z USA do Anglie. Zde se pouští do zfilmování dvou muzikálů. V roce 1971 je to Oscary ověnčený ŠUMAŘ NA STŘEŠE, pojednávající o židovské rodině na sklonku carského Ruska, o dva roky později pak JESUS CHRIST SUPERSTAR, který byl natáčen v exteriérech v Izraeli. Na sklonku sedmdesátých let přesidluje do rodné Kanady a natáčí sociální drama P.Ě.S.T a právnický film …A SPRAVEDLNOST PRO VŠECHNY.

V osmdesátých letech se opět vrátil k tématu segregace v dramatu PŘÍBĚH VOJÁKA, v roce 1987 natáčí romantickou komedii v hlavních rolích s Cher a Nicolasem Cagem POD VLIVEM ÚPLŇKU, která získala 3 Oscary. V roce 1988 založil „Kanadské filmové centrum“, instituci pro vzdělávání na poli filmových, televizních a jiných inovátorských. V letech devadesátých Norman Jewison zvolnil do komediálních vod a televizních filmů, na konci dekády v roce 1999 se podruhé setkal s Denzelem Washingtonem ve sportovním dramatu HURIKÁN. Jeho posledním počinem je titul PROMLČENÍ z roku 2003.

Jméno Norman Jewison je známkou kvalitních komedií, dramat a muzikálů. Je to také nejspíš tím, že si dokáže vybrat zajímavé scénáře, kvalitní spolupracovníky, že stimuluje herce ke kvalitním výkonům. Téměř každý jeho film získal nějakou tu nominaci na filmová ocenění, mnoho filmů ji také proměnilo. Bohužel ocenění nejvyšší - Oscara za režii, zatím neobdržel.

Andrea "k212" Kubcová

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Scenáristická filmografie

Host

Fanoušci tvůrce