foto

Philip Kaufman

  • nar. 23.10.1936 (83 let)
    Chicago, Illinois, USA

Biografie

Americký režisér a scénárista, který se narodil a vyrostl v Chicagu. Zde navštěvoval a promoval z historie na místní University of Chicago. Strávil také rok na Harvardu studiem práv, toto studium ale nedokončil. Vrací se na svoji mateřskou University of Chicago, kde pokračoval ve studiu historie v magisterském programu. V roce 1960 se jemu a jeho ženě Rose narodil jejich jediný syn Peter. Poté se přestěhoval se svojí rodinou do oblasti San Francisca. Zde vykonával řadu rozmanitých pracovních pozic, zatímco se snažil pracovat na románu. Nakonec se i s rodinou vydává do Evropy, kde určitý čas učí angličtinu v Itálii a Řecku.

V roce 1962 se vrací zpět do Chicaga, když na místní univerzitě potkává Anäis Nin (francouzská spisovatelka, jejíž knihu Henry & June později zfilmoval). Jí se svěřuje o myšlence předělat svůj nedodělaný román do filmové podoby. Ta ho podporuje, aby tak učinil a dal se na dráhu filmařiny. V témže roce tak začíná spolu se svým přítelem Benjamin Manasterem pracovat na scénáři ke svému prvnímu snímku GOLDSTEIN. Film po jeho dokončení je v roce 1964 uveden na festivalu v Cannes, kde získává nejenom kladnou odezvu ale i cenu Prix de la Nouvelle Critique.

Povzbuzen tímto úspěchem pokračuje prací na dalším snímku FEARLESS FRANK. Jon Voight si v tomto filmu odbývá svůj herecký debut. Ztvárnil zde postavu farmářského chlapce, který se zamiluje do prostitutky. Po tomto snímku Kaufman získává smlouvu u studia Universal, kde je zařazen do programu Universal's Young Directors Program.

U studia Universal napíše scénář a zrežíruje film THE GREAT NORTHFIELD MINNESOTA RAID v hlavní roli s Robertem Duvallem v roli Jesse Jamese. Tento western je uveden do kin v roce 1972 se smíšenými ohlasy. Jeho dalším projektem je film THE WHITE DAWN u studia Paramount. Příběh se točí okolo tří velrybářů, kteří přežijí ztroskotání lodi a jsou zachráněni Eskymáky. Film se točil v Severní Kanadě ve velmi těžkých podmínkách a mezi diváky není příliš známý. V roce 1978 pracoval na remaku filmu INVASION OF THE BODY SNATCHERS (Invaze zlodějů těl), kde přesunul děj do San Francisca a oživil mimozemskou hrozbu. Rok na to zfilmoval román THE WANDERERS (Tuláci) o italském středoškolském gangu v Bronxu. V roce 1981 spolupracuje s Georgem Lucasem na námětu k RAIDERS OF THE LOST ARK (Dobyvatelé ztracené archy).

Přichází rok 1983 a Kaufmanův největší úspěch v podobě filmu THE RIGHT STUFF (Správná posádka). Film, jenž mapuje historii vzniku amerického vesmírného programu a příběh prvních amerických astronautů v programu Mercury. Snímek získal osm nominací akademie na Oskara včetně nejlepšího filmu. Film nakonec získává cenu pro nejlepší: hudbu, zvuk, střih, střih zvukových efektů.

Kaufman, který má talent pro adaptace knih, točí podle románů další svoje snímky THE UNBEARABLE LIGHTNESS OF BEING (Nesnesitelná lehkost bytí), HENRY & JUNE, RISING SUN (Vycházející slunce). Jeho posledními filmy jsou QUILLS – PEREM MARKÝZE DE SADE a TWISTED (Klíč k vraždě).

Kaufman v současnosti žije a pracuje v San Franciscu, kde se svou rodinou řídí produkční společnost Walrus & Associates. Jeho posledním známým projektem v rámci filmové tvorby je práce na televizním zpracování dramatu HEMINGWAY & GELLHORN.

Petr "Regis" Touzimsky

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2015 The 87th Annual Academy Awards (TV pořad) - a.z.

Fanoušci tvůrce