foto

María Félix

  • nar. 8.4.1914
    Alamos, Sonora, Mexiko
  • zem. 8.4.2002 (88 let)
    Mexico City, Mexiko

Biografie

María de los Ángeles Félix Güereña přezdívaná též María Bonita nebo známější La Doña je bezesporu jednou z největších mexických hvězd stříbrného plátna. Vytvořila bezmála 47 rolí ve filmech, které by možná upadly v zapomnění, pokud by se v nich neobjevila právě María Félix. Mezi nejznámější role patří určitě postava Doñi Barbary ve stejnojmenném westernu z roku 1943 tvůrců Fernanda de Fuentese a Miguela M. Delgada.

Tato mexická kráska byla známa nejen jako celebrita, ale především jako symbol tvrdé ženy a to zcela nad rámec klasických ženských rolí v latinskoamerických filmech té doby.

Velkou událostí v jejím životě byla svatba s Agustínem Larou, populárním hudebním skladatelem. O tři roky později se rozvedli a María se provdala za Enriqua Alvareze, se kterým měla jedno dítě. Tato herečka se proslavila téměř po celém světě, zejména v Jižní Americe, ve Španělsku, Francii i Itálii. Odmítala se naučit anglicky, a proto nikdy nehrála v anglicky mluveném filmu. To je vlastně také důvod, proč se proslavila především v latinských zemích. Naposledy se objevila v mexické telenovele CRISTINA z roku 1970. Jednou ze zajímavostí je, že María Félix zemřela ve stejný den, jako se narodila, tedy jen o 88 let později.

Marek "Segrestor" Pinkava