foto

Richard Lester

  • nar. 19.1.1932 (87 let)
    Filadelfie, Pennsylvania, USA

Biografie

Narodil se v americké Pensylvánii. V pouhých devatenácti letech úspěšně zakončil studia na univerzitě a na počátku 50. let začal pracovat pro televizi, kde vystřídal všemožné funkce od manažera až po režiséra. V roce 1953 se přestěhoval z Ameriky do Velké Británie, kde natáčel krátkometrážní snímky a režíroval hudební videoklipy. Na počátku kariéry mu rovněž pomohla spolupráce s britským komikem Peterem Sellersem.

Richard Lester je celkově považován za jednoho ze zakladatelů hudebních videoklipů, a i jeho první celovečerní filmy toho měly s hudbou hodně společného. Debutoval v roce 1962 režií muzikálové komedie JAZZOVÁ REVUE. V polovině 60. let se proslavil natočením dvou hudebních komedií PERNÝ DEN a HELP!, kde hrála hlavní roli legendární skupina The Beatles. S jejím lídrem Johnem Lennonem natočil v roce 1967 pozoruhodný protiválečný snímek JAK JSEM VYHRÁL VÁLKU.

V letech sedmdesátých už jako jeden z nejuznávanějších britských tvůrců režíroval jedno z nejlepších zpracování klasického dobrodružného románu Alexandre Dumase TŘI MUŠKETÝŘI a jeho pokračování ČTYŘI MUŠKETÝŘI (oba díly se natáčely současně). Následoval úspěšný akční thriller s Richardem Harrisem a Omarem Shariffem OHROŽENÍ BRITANNICU a komedie ROYAL FLASH. Pokusil se též o adaptaci známé legendy o sherwoodském zbojníkovi Robinu Hoodovi ROBIN A MARIANA, kde titulní roli ztělesnil Sean Connery.

V roce 1980 přímo uprostřed natáčení převzal od Richarda Donnera režii druhého dílu SUPERMANA s Christopherem Reevem. Snímek údajně hodně předělal k obrazu svému. Kvůli sporům produkce s Marlonem Brandem byla například scéna s tímto hercem úplně vystřižena. Také kvůli tomu o dvacet šest let později Donner vydal na video svůj vlastní sestřih tohoto projektu, v němž však použil i několik Lesterových záběrů, aby příběh dával smysl.

Richard Lester režíroval i třetí díl MUŽE Z OCELI, který se ale dočkal vlažnějšího přijetí. Naposledy se v roce 1989 pokusil vzkříšit muškerýrskou sérii a natočil volné pokračování NÁVRAT TŘÍ MUŠKETÝRŮ. Během filmování však přímo na place tragicky zahynul Lesterův přítel – herec Roy Kinnear, představitel sluhy Plancheta a režisér se zařekl, že žádný další snímek už nenatočí.

Své slovo zatím dodržel a objevil se od té doby pouze v několika dokumentech. Nedávno o něm režisér Steven Soderbergh napsal knihu Getting Away With It.

Lukáš "Vojcl" Vojáček

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

1960 Running Jumping & Standing Still Film, The
1955 Curtains for Harry (TV film)

TV seriály

1958 After Hours (TV seriál)
1956 Barris Beat, The (TV seriál)

Skladatelská filmografie

Kameramanská filmografie

Fanoušci tvůrce

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace