foto

Baz Luhrmann

  • nar. 17.9.1962 (58 let)
    New South Wales, Austrálie

Biografie

Baz Luhrmann (pravým jménem Mark Anthony Luhrmann) už od dětství vyrůstal v prostředí filmu a divadla, jelikož jeho otec se živil jako režisér. Své první zkušenosti sbíral v opeře v Sydney, kde režíroval například úspěšnou hru LA BOHEME, se kterou následně procestoval skoro celý svět.

V roce 1992 ale začíná točit podle vlastního scénáře taneční romanci TANEC V SRDCI, kde poprvé ukazuje svůj cit pro kreativitu. Jeho jméno si ale každý zapamatoval až o čtyři roky později, kdy oblékl do nového hávu známou tragédii ROMEO A JULIE.

Jeho nejnáročnějším filmovým projektem se pak stal muzikál MOULIN ROUGE. Příprava filmu zabrala zhruba čtyři roky. V první natáčecí den bohužel zemřel Luhrmannův tatínek, a tak bylo natáčení posunuto. Hlavní hvězda snímku Nicole Kidman si při náročné taneční scéně zlomila žebro a nohu. Náročná výprava nakonec spolkla mnohem větší rozpočet než se předpokládalo. Výsledek ale stál za to. Film byl nominován na Oscara v osmi kategoriích z nichž proměnil dvě (za nejlepší kostýmy a výpravu). Rok po natáčení mu jeho manželka Catherine Martin porodila dceru Lilly Amandu Luhrmann. Natočil také nejdražší a nejdelší (4 min) reklamu na světě, která je zapsána i v Guinessově knize rekordů. Jednalo se o kampaň pro parfém Chanel No 5 a při jejím natáčení se opět sešel z Nicole Kidman, se kterou je pojí dlouholeté přátelství. Šel jí i za svědka na její svatbě se zpěvákem Keithem Urbanem.

V roce 2003 uvedl své divadelní představení LA BOHEME na Brodway. O dva roky později ze zde narodil jeho syn William Alexander Luhrmann. Momentálně pracuje na svém novém filmu AUSTRALIA, kde do hlavní role obsadil samozřejmě Nicole Kidman.

Jan "Reiniš" Bodnár

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Tvůrcovská filmografie

Host

TV pořady

2015 Tea at the Beatrice with Glenn O'Brien (TV pořad)
2009 Oscar's Red Carpet 2009 (TV pořad)
The 81st Annual Academy Awards (TV pořad)
2002 The 74th Annual Academy Awards (TV pořad)
2001 Pop-komissio (TV pořad)
1981 Entertainment Tonight (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(567)