foto

Baz Luhrmann

  • nar. 17.9.1962 (57 let)
    New South Wales, Austrálie

Biografie

Baz Luhrmann uchvátil fantazii veřejnosti i kritiků na celém světě rozmanitými komerčně úspěšnými projekty v oblasti filmu, opery, divadla, hudby, multimédií a různých akcí. Je zakladatelem a ředitelem společnosti Bazmark Inq. a dceřiných společností Bazmark Live a Bazmark Music. Obrovský komerční úspěch Luhrmannových projektů ukazuje na jeho intuitivní schopnost předjímat vkus diváků a posluchačů a inspirovat se duchem doby.

Lurhmannův film Austrálie byl prvním filmem plánované epické trilogie. Rozsáhlé historické drama přineslo Luhrmannově manželce a kreativní partnerce Catherine Martinové nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší kostýmy a také ovlivnilo Luhrmannovu třetí spolupráci s Nicole Kidmanovou, která hrála hlavní roli v jeho předchozím filmu Moulin Rouge.

Film Moulin Rouge, ve kterém hrál také Ewan McGregor a který vytvořil, produkoval a režíroval Luhrmann, zahájil v květnu 2001 Filmový festival v Cannes a stal se nejúspěšnějším filmem ve Velké Británii, Francii, Austrálii a Švýcarsku. V celosvětovém měřítku přesáhly příjmy z prodeje vstupenek 170 miliónů dolarů a film získal řadu prestižních cen, včetně ceny Zlatý glóbus za nejlepší film – muzikál nebo komedii, ceny National Board of Review a výroční cenu Svazu amerických filmových producentů, a Catherine Martinová získala dva Oscary za produkci a kostýmy. Film získal dalších šest nominací na Oscara, včetně nominace za nejlepší film. Luhrmann byl také nominován na cenu BAFTA v kategoriích Nejlepší režisér a Nejlepší scénář a na cenu Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší režisér. Byl také výkonný producent dvou hudebních alb k filmu, která získala několik Platinových desek a kterých se po celém světě prodalo více šest miliónů.

Luhrmann proslul také svou odvážnou adaptací Romeo a Julie s Leonardem DiCapriem a Claire Danesovou v hlavních rolích. Luhrmann byl spoluautorem scénáře, režisérem a producentem tohoto mezinárodního kasovního trháku. Příjmy z celosvětového prodeje vstupenek přesáhly 140 miliónů dolarů. Film získal řadu ocenění: čtyři ceny BAFTA, včetně cen za nejlepší režii a nejlepší scénář; dvě ceny na Berlínském filmovém festivalu, opět i za nejlepší režii; Leonardo DiCaprio získal cenu Zlatý medvěd za nejlepší herecký výkon a Catherine Martinová získala nominaci na Oscara za nejlepší výpravu. Alba s hudbou k filmu, která produkoval Luhrmann, získala v USA tři Platinové desky a po celém světě se prodalo více než sedm miliónů nosičů.

Film Romeo a Julie následoval po mezinárodním úspěchu Luhrmannova filmového debutu Tanec v srdci. Příjmy ze vstupného přesáhly 80 miliónů dolarů. Tanec v srdci měl premiéru na Filmovém festivalu v Cannes, kde získal Prix de la Jeunesse a Camera D'Or. Následovala řada dalších mezinárodních ocenění, mezi kterými nechyběly tři ceny BAFTA a osm cen Australského filmového institutu AFI).

Celovečerní film Tanec v srdci vznikl na podkladě divadelní hry inspirované Luhrmannem, který se podílel i na scénáři, inscenaci a režii, v době, kdy Luhrmann studoval herectví na Národním institutu dramatických umění (NIDA)v Sydney. Ještě před tím, než v roce 1992 film získal obrovský úspěch, získala divadelní hra, která stála na začátku Luhrmannovy dlouhodobé spolupráce se spisovatelem Craigem Pearcem, v jevištních inscenacích několik cen, včetně prvního nastudování během Luhrmannovy stáže ve funkci uměleckého režiséra v experimentální divadelní společnosti Six Years Old (pro Sydneyskou divadelní společnost).

Po dokončení studia na NIDA, mezi jednotlivými inscenacemi „Tanec v srdci", Luhrmann pracoval jako umělecký režisér v další experimentální divadelní skupině Ra Project pro australskou Operu, kde společně se skladatelem Felixem Meagherem uvedl kritikou oceňovanou operu „Lake Lost". Uvedení této opery stálo na počátku jeho spolupráce s návrhářkou Catherine Martinovou. Po „Lake Lost" následoval velkomuzikál „Dance Hall", který pro sydneyskou Town Hall inscenovali Luhrmann a Martin. Následovalo několik dalších původních i klasických oper, včetně uznávané produkce Pucciniho „La Bohème", uvedené v roce 1990 v australské Opeře; opera získala ocenění MO za operní výkon roku. Obnovená inscenace byla uvedena v roce 2002 a její uvedení na Broadway se setkalo s obrovským ohlasem. „Produkce Pucciniho La Bohème od Baze Luhrmanna na Broadway" byla nominována na sedm cen Tony Awards, včetně cen za nejlepší nové nastudování a nejlepší režii pro Luhrmanna, a získala hlavní ceny za obsazení, scénografii a osvětlení. Po více než 200 představeních se v lednu 2004 opera na omezenou dobu přenesla do divadla Ahmanson v Los Angeles, získala sedm nominací na cenu Ovation Awards a hlavní ceny za obsazení, scénografii, osvětlení a ozvučení.

Luhrmann také v australské Opeře uvedl svou jevištní úpravu verze hry Benjamina Brittena „Sen noci svatojánské". Po úspěšných sezónách v Sydney a Melbourne získaly jeho produkce hlavní cenu kritiků na festivalu v Edinburghu. V témže roce Luhrmann, Martinová a Bill Marron pracovali jako redaktoři speciálního vydání časopisu Vogue Australia, ve kterém byly představeny Nicole Kidmanová a Kylie Minogueová.

Po uvedení hry „Romeo a Julie" Luhrmann v Sydney založil vlastní společnost Bazmark Inq. a začal pracovat na svém konceptuálním albu „Something For Everybody". Album obsahovalo hit „Everybody's Free to Wear Sunscreen", který se umístil na prvních místech žebříčků ve Velké Británii, a v USA obsadilo první místo mezi skladbami hranými v rozhlase.

V režii Catherine Martinové Bazmark v roce 1998 v pařížském Louvru produkoval módní přehlídku podzimní/letní kolekce známé australské módní návrhářky Collette Dinniganové. Tým společnosti Bazmark Live navrhl a realizoval exteriéry v ulicích pro australské Fox Studios a v rámci projektu produkoval show „Lights Camera Chaos", kterou napsal a režíroval slavný australský divadelní režisér Barrie Kosky.

Pro parfém Chanel Nº5 Luhrmann navrhl, produkoval a režíroval průlomovou celosvětovou kampaň v kinech a televizi. V kampani vystupuje Nicole Kidmanová, která ztvárnila hlavní roli ve filmu Moulin Rouge a začínající brazilská hvězda Rodrigo Santorová. Kampaň získala cenu americké Cinema Advertising Council za nejlepší americký spot.

Warner Bros. CZ

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Tvůrcovská filmografie

Host

TV pořady

2009 81. Annual Academy Awards (TV pořad)
Oscar's Red Carpet 2009 (TV pořad)
2002 74. Annual Academy Awards (TV pořad)
2001 Pop-komissio (TV pořad)
1981 Entertainment Tonight (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(565)