foto

Jan Šebor

  • nar. 17.4.1913
    Žilina, Rakousko-Uhersko
  • zem. 21.12.1999 (86 let)
    Princeton, New Jersey, USA

Biografie

Herec Jan Šebor po sobě v českém filmu nezanechal nijak výraznou stopu, ale přesto si zaslouží, aby byl občas připomenut.

Narodil se do staré židovské rodiny, která pocházela z Maďarska. Jan Šebor se narodil jako Erwin Schwalb a z pochopitelných důvodu používal umělecké jméno Šebor. Jeho otec se jmenoval Armin Schwalb a matka Anna roz. Goldnerová. Oba zemřeli v polském koncentračním táboře.

Jan Šebor studoval na pražské konzervatoři. Jeho spolužák byl např. i známý herec Svatopluk Beneš. Při studiu na konzervatoři působil jako elév v Národním divadle v Praze, kde za dobu studií odehrál na 20 epizodních, nebo i komparzních rolí.

V době studia si ho vybrali i někteří filmoví režiséři pro ztvárnění epizodních rolí (jako student konzervatoře by totiž žádnou výraznější roli nemohl sehrát z důvodu vyloučení ze studia). Prvně si tak zahrál epizodku jednoho z návštěvníků Společenského klubu ve filmu Velbloud uchem jehly (1936).

V následujícím roce 1937 si zahrál epizodku zfanatizovaného studenta ve filmu Bílá nemoc. Studenta ztvárnil i ve filmu Filosofská historie. Do třetice si studenta zahrál ve filmu Karel Hynek Mácha. V tomto roce si ještě zahrál epizodku hosta na plese ve filmu Kariéra matky Lízalky.

V roce 1938, kdy již měl po studiu, dostal výraznou roli Pepíka Klapzuby zamilovaného do Evy Bínové v podání Hany Vitové ve filmu Klapzubova XI. Po tomto filmu se s blížícím nebezpečím vrátil na Slovensko, kde hrál v divadle v Nitře, ale brzy toto působiště opustil a pobýval neznámo kde.

Po válce hrál krátce v Národním divadle v Bratislavě, ale po jedné sezoně odjel do Maďarska, kde se oženil s Martou Koranyiovou, která byla o 8 let mladší. Spolu pak emigrovali do Ameriky. O jeho působení v Americe je známo jen velmi málo informací. Víme jen, že tam působil jako hlasatel.

Se svou manželkou, se kterou strávil přes 50 let, a která ho nakonec přežila o 16 let, měl jednu dceru Ann a dočkal se i dvou vnoučat, dokonce i několika pravnoučat. Jan Šebor nakonec zemřel v americkém městě Princeton v New Jersey ve věku vysokých 86 let. Jeho manželka zemřela v roce 2015 ve věku 94 let.

JA.RO.KO.

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky