foto

Richard Marquand

  • nar. 17.4.1938
    Cardiff, Wales, Velká Británie
  • zem. 4.9.1987 (49 let)
    Los Angeles, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Studoval jazyky v Cambridgi a původně chtěl být hercem. Po vojenské službě, kterou absolvoval v Hongkongu, působil u BBC a postupně se dostal k režii. Z jeho televizní tvorby jsou nejznámější šestidílný seriál HLEDÁNÍ NILU z roku 1971 a drama VELKÝ HENRY A DÍTĚ S BÍLÝMI PUNTÍKY, vyznamenané cenou Emmy.

Jako filmový režisér debutoval okultním hororem DĚDICTVÍ (The Legacy - 1978). Dalším jeho filmem bylo ZROZENÍ BEATLES v roce 1979 a příběh německého špiona za války v Anglii OKO JEHLY (Eye of the Needle) s Donaldem Sutherlandem o dva roky později. Potom si ho producent George Lucas vybral jako režiséra dalšího pokračování HVĚZDNÝCH VÁLEK pod názvem RETURN OF THE JEDI. Poté natočil v Paříži romantické drama AŽ DO ZÁŘÍ. Po dramatu ZUBATÉ OSTŘÍ (1985) natočil svůj poslední film, drama ze zákulisí rockové hudby HEARTS OF FIRE (1987, Ohnivá srdce) s Bobem Dylanem.

Zdeněk "čenda" Roček

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace