foto

Adolf Horálek

  • nar. 17.3.1905
    Praha, Čechy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 8.12.1982 (77 let)
    Praha, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

V českém filmu po sobě zanechal Adolf Horálek v podobě pouhých pěti rolí, o to bohatší byla jeho divadelní kariéra – za půl století vystřídal více než dvacet angažmá. Po druhé světové válce z celkem pochopitelných důvodů upustil od vlastního jména Adolf a na jevišti začal užívat jméno Patrik. Pocházel z Prahy a vyrůstal v Karlíně, již jako dítě hrál divadlo. Na pražské Státní konzervatoři absolvoval studium divadelní dramaturgie a již jako student působil v Divadle na Slupi, po absolutoriu jako režisér pracoval pro několik kočovných divadelních společností.

V sezóně 1927-1928 se vrátil do Prahy a krátce pobyl ve Vinohradském divadle, potom hrál v Kladně, zajímavou epizodu v jeho herecké dráze činí počátek třicátých let, kdy hrál v Českém divadle v Chicagu (1930-1932). Po návratu do Československa stanul jako elév na jevišti Národního divadla, kde se objevil v menších rolích řady představení (1932-1933). Křest před filmovou kamerou si odbyl v komedii OBRÁCENÍ FERDYŠE PIŠTORY (1931), již další film pro něj znamenal hlavní roli. V sentimentálním a dnes již jen málo známém příběhu SKŘIVÁNČÍ PÍSEŇ (1933) stanul jako student teologie Petr po boku světoznámé operní pěvkyně Jarmily Novotné.

Spolu s dalšími českými herci zamířil Adolf Horálek nakrátko také do bratislavského Národního divadla (1933), prošel i slavným Osvobozeným divadlem, nejdéle pak hrál v divadle E. F. Buriana D 34 (1933-1937 a 1938-1942), mezitím a potom za okupace hrál v Pardubicích, Jihlavě a Brně. Horálek se jen zřídka dostal k větším hereckým úkolům, ale přesvědčivě a s citem hrál vedlejší, vesměs kladné postavy, nejčastěji v Shakespearových hrách (Hamlet, Jak se vám líbí, Romeo a Julie), ale i v českém repertoáru (Fidlovačka, Maryša, Měsíc nad řekou). Rok 1938 mu přinesl další dvě menší filmové role ve válečném dramatu ZBOROV (1938) a v komedii MOŘSKÁ PANNA (1938).

Adolf Horálek se od počátku třicátých let angažoval v hereckých organizacích, mimo jiné byl členem ústředního výboru Svazu českého herectva a působil také v odborech. Tyto jeho aktivity do jisté míry vysvětlují jeho vedoucí funkce po roce 1945. Po osvobození začínal v Divadle 5. května (1945), potom odešel do dvou pohraničních divadel, která se potýkala s řadou problémů – byl uměleckým šéfem Pošumavského divadla v Klatovech (1946-1947) a ředitelem v Severočeském divadle v Novém Boru (1948-1949). Dalších několik sezón strávil na jevišti Krajského oblastního divadla v Hradci Králové (1949-1955), nakonec našel trvalé zázemí v Divadle Zdeňka Nejedlého v Opavě (dnešní Slezské divadlo), kde působil až do roku 1977 a přehrál se zde do menších rolí starších mužů v různorodém repertoáru (Radúz a Mahulena, Hrátky s čertem, Oidipus vládce). Poslední filmová role potkala Adolfa Horálka v ANNĚ PROLETÁŘCE (1952), kde hrál továrníka Clerka.

Po ukončení aktivní činnosti se Adolf Horálek vrátil do rodné Prahy, kde zemřel 8. prosince 1982 ve věku 77 let.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace