foto

Alan J. Pakula

  • nar. 7.4.1928
    Bronx, New York City, New York, USA
  • zem. 19.11.1998 (70 let)
    Melville, Long Island, New York, USA

Biografie

Pocházel z rodiny židovských přistěhovalců z východní Evropy, vystudoval dramatické umění na Yaleově univerzitě. Ve filmové branži začínal u Warner Brothers, začátkem padesátých let se stal asistentem produkce u Paramountu. Postupně se vypracoval na producenta a s režisérem Robertem Mulliganem založil vlastní společnost.

Z jejich spolupráce vznikl například přepis románu Harper Leeové JAK ZABÍT PTÁČKA (1962). Jeho režijní prvotinou byl film STERILNÍ KUKAČKA (1969). Thrillerem KLUTE (1971) zahájil volnou sérii, v níž kriticky zobrazil propojenost mocenských a zločineckých sfér. V tomto trendu pokračoval film POHLED SPOLEČNOSTI PARALAX (1974). Vrcholem Pakulovy tvorby se stala adaptace Styronova románu SOPHIINA VOLBA (1982) o hrůzném traumatu z koncentračních táborů.

K jeho dalším známým titulům patří thrillery PODEZŘENÍ (1990) s Harrisonem Fordem a PŘÍPAD PELIKÁN (1993) s Julií Robertsovou. V dramatu TICHÝ NEPŘÍTEL (1997) konfrontoval pronásledovaného irského teroristu s férovým newyorským policistou.

Za snímek VŠICHNI PREZIDENTOVI MUŽI a za film SOPHIINA VOLBA byl dvakrát nominován na Cenu Americké filmové akademie Oscar za nejlepší režii.

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(25)