foto

T.R. Knight

  • nar. 26.3.1973 (45 let)
    Minneapolis, Minnesota, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

T.R. Knight, normálně přezdívaný T. R. nebo Teddy, se narodil v minnesotském Minneapolisu, kde už v pěti letech nastoupil k hereckému spolku divadla Guthrie. Na školu chodil do Annunciation Catholic School. V prvním ročníku střední dostal stipendium od Connersovy nadace a nastoupil k Children's Theatre Company. Mezitím ale s bratrem pilně pracoval ve svém rodném městě v supermarketu. Po vychození střední školy a Academy of Holy Angels ve městě Richfield se T.R. dostal na University of St. Thomas. Tady mu studia ale dlouho nevydržela – ze školy záhy utekl a přeběhl zpátky do Guthrie Theatre, kde začal dostávat jednu roli za druhou.

Jakmile Teddy nabral trochu zkušeností, přestěhoval se doNew Yorku, Mekky amerického divadla. Téměř ihned se objevil na Broadwayi – zahrál si spolu s Patti LuPone v roce 2001 v obnovené premiéře hry NOISES OFF. O dva roky později za svou roli Damise v TARTUFFOVI získal spoustu pochvalných recenzí a ve stejném roce za účinkování ve hře SCATTERGOOD dokonce nominaci na Drama Desk Award. Napřesrok se objevil v dramatu BOY.

V televizi se T.R. objevoval jen sporadicky. Jeho první rolí byl drobný štěk ve filmu GARMENTO z roku 2002, na nějž navázal roku 2003 účinkováním v šesti dílech seriálu CHARLIE LAWRENCE (tenhle seriál s Nathanem Lanem v hlavní roli ale neměl dlouhého trvání). Pak se ještě objevil po jednom díle ve FRASIEROVI, ZÁKONU A POŘÁDKU a KRIMINÁLCE LAS VEGAS.

Pravý zlom v Teddyho televizní kariéře tak přišel až v roce 2005, kdy byl obsazen do CHIRURGŮ. Stranou konkurzu do seriálu a následného získání role, která z něj udělala hvězdu, se T. R. vyjádřil následovně: „V té době jsem bydlel v New Yorku a do L. A. jsem přijel jen na tu věhlasnou sezónu pilotů, o které se všude tak mluví. Přečetl jsem si k tomuhle seriálu scénář a... Každý herec má tendenci se chránit před účinkováním v očividných hovadinách, a tenhle materiál se mi opravdu strašlivě líbil. Navíc jsem měl pocit, že se do té role i hodím. Na scénáři k tomu pilotnímu dílu se mi také zamlouvalo to, že George není zobrazen jen jako patolízal, ale že ho jeho selhání i viditelně zranilo. Obdivoval jsem Shondu, že takovýmhle způsobem ukázala obě strany mince. No, prostě jsem se na tu roli připravil tak nějak s vědomím, že si George přinejhorším zahraji na deset minut během konkurzu a třebaže to tím pro mě dost možná skončí, tak si to alespoň co nejvíce užiji... Ono pro mě totiž bylo obtížné se na ten konkurz už jenom dostat. Můj agent za mě musel tvrdě bojovat, aby mě tam protlačil, za což mu budu do smrti vděčný. Když člověk není z herecké rodiny, tak je strašně důležité, aby u sebe měl někoho, kdo na něj dá pozor a případně se za něj i postaví. Víte, ony určitě existují tisícovky jiných herců, co by zvládly George hrát, a spousta z nich by jistě odvedla mnohem lepší práci. Ne vážně, každý rok nás zaměstnání hledá tolik, že tak to prostě je."

T. R. si původně myslel, že ho v seriálu nechají tak maximálně na rok a pak se ho zbaví, ale to se docela spletl. Stážista – a později – rezident George se stal jednou z hlavních postav. Kvůli téhle postavě si Teddy musel pět let barvit vlasy – zatímco on sám je má od přírody světle hnědé, George je potřeboval mít mnohem tmavší.

První známky toho, že něco není, jak má být, se objevily v průběhu třetí sezóny v roce 2007. T.R. se díky svému chirurgickému kolegovi Isaiah Washingtonovi ocitl ve víru nehezké aféry, která měla co do činění s Teddyho homosexualitou a Isaiahovým nevybíravým slovníčkem. Tato zákulisní aféra měla pro oba herce dalekosáhlý dopad – Washington na svá slova doplatil účinkováním v seriálu a pověstí, Teddyho zase přinutila veřejně lidem prostřednictvím článku v časopise oznámit, že je gay.

Sama tvůrkyně seriálu Shonda Rhimes se také příliš nevyznamenala – právě v téhle době bychom snad dokázali vysledovat první trhliny v jejím vztahu s Knightem. Shonda se ve chvílích, kdy byl skandál nejžhavější, snažila celou záležitost hlavně co nejvíc ututlat, aby tím nějakým způsobem neutrpěla pověst (a sledovanost) seriálu. Postoj to byl sice z obchodního hlediska pochopitelný, vůči jejím hercům to ale vypadalo trochu zvláštně. V jednom rozhovoru z roku 2009 pak sama přiznala následující: „S tím incidentem jsem si asi neporadila úplně nejlépe. Nezajímaly mě názory veřejnosti, spíše jsem se soustředila na to, co si myslí lidé, se kterými každý den pracuji. Takže jestli jsem si s tím dokonale poradila? Samozřejmě že ne. Tohle byl můj první seriál. Někde jsem se tyhle věci naučit musela."

Na druhou zvláštní věc pak člověk narazí, když si čte články o Teddyho coming-outu. Shonda byla podle jeho slov jedním z lidí, kteří ho od tohoto rozhodnutí výslovně odrazovali. A přesto se pak člověk dočte, že jednomu reportérovi řekla toto: „Vybavuji si, jak jsem kolegyni výkonné producentce řekla, že na tenhle den můžeme být setsakramentsky pyšní, protože T.R.ovi zrovna vyšel ten článek o tom, že je gay, a já mu řekla, že se tím vývoj jeho postavy nijak nezmění. On měl totiž obavy, že jakmile sám o své homosexualitě začne mluvit, budeme muset udělat gaye i z George. Ona je ale představa, že homosexuální muž nemůže hrát heterosexuální postavu dost urážlivá." Slova to jsou sice pravdivá, ale v souvislosti se vším kolem se člověk nad Shondinou rozdvojenou osobností nemůže nepozastavit.

Jakmile se ale celá tahle vlna skandálů přehnala, situace se na čas uklidnila. Vše nasvědčovalo tomu, že seriál už nečeká žádná další rána. Zdání ale klame. Už od prosince 2008 se začalo spekulovat o tom, že by Knight ze seriálu rád odešel, a že se domlouvá se Shondou a ostatními producenty na tom, jak toho docílit.

Důvodů k odchodu měl několik. Jednak měl odůvodněný pocit, že jeho postava v páté sezóně nic moc nedělala a že se na obrazovkách ani příliš často neukazovala (jako by tam byla jen do počtu a scenáristé nevěděli, co s ní), ale také se mu začalo špatně komunikovat se samotnou Shondou. Vše nasvědčuje tomu, že za ní a ostatními scenáristy několikrát zašel s otázkou, co pro George plánují a prosbou, aby pro něj už konečně něco vymysleli, ale ačkoliv mu všichni vždycky spoustu věcí naslibovali, nakonec skutek utek. Knight se například nechal slyšet, že, „má pětiletá zkušenost s Chirurgy mě utvrdila v předsvědčení, že jsem nemohl věřit ničemu, co mi o Georgovi tvrdili."

Obavy fanoušků se potvrdily v červnu 2009 po odvysílání finále páté řady, kdy se v tisku objevila zpráva o tom, že Knight s tvůrci a producenty CHIRURGŮ nepodepsal smlouvu na další sérii. Shonda se ho na poslední chvíli údajně snažila přemluvit, aby si to ještě rozmyslel: „Podívala jsem se mu do tváře, ale vypadal, že si je svým rozhodnutím naprosto jistý. Měli jsme pocit, že takhle to pro něj bude nejlepší." Rozmluvit se mu to snažila i jeho nejlepší kamarádka ze seriálu, Katherine Heiglová: „Podle mě udělal hloupost. Řekla bych, že na některých problémech, o kterých mluvil, se dalo zapracovat. Ale když to dopadlo, jak to dopadlo, měla jsem za něj ve finále i radost, protože bylo jasně vidět, že už je připravený odejít."

T.R. byl tedy rozhodnutý a neoblomný. Sám se vyjádřil takto: „Chápu, že spousta lidí mimo branži mohla nabýt dojmu, že jsem jenom další rozmazlený herec, který neví, co je pro něj dobré, a jak dobře se vlastně má. Existuje spousta lidí, kteří by za moje místo v tom seriálu vraždili. Jenže já prostě potřebuji, aby mě moje práce také nějak naplňovala."

Bulvárními plátky pak v rychlosti proběhla zpráva o tom, že by měla být postava George přeobsazena nějakým jiným hercem, ale tu Shonda rychle smetla ze stolu se slovy, že jde o směšnou fámu.

Ačkoliv se spolu nerozešli přímo ve zlém, T.R. za sebou (když odhlédneme od přátelských vztahů s hereckými kolegy) profesionálně tak trochu spálil všechny mosty. Shonda ho před začátkem natáčení šesté sezóny zkontaktovala s prosbou, aby se do seriálu na jeden díl vrátil. Chtěla totiž premiérový díl opepřit tzv. flashbacky, záblesky z Georgovy minulosti. Měla v plánu divákům ukázat George v jeho posledních okamžicích, jak se jde naverbovat k armádě, a jak se ve snaze zachránit jednu neopatrnou slečnu vrhá pod kola autobusu. Knight ale Shondu s díky odmítl.

Od chvíle, co odešel z CHIRURGŮ se Knight věnuje především divadlu. V roce 2009 hrál a zpíval v muzikálu PARADE a o rok později se vrátil na Broadway ve skvělé hře Davida Mameta A LIFE IN THE THEATRE, ve které sekundoval Patricku Stewartovi. V televizi se ale přeci jen tu a tam také objeví. V roce 2011 si zahrál v jedné epizodě spin-offu ZÁKONA A POŘÁDKU s podtitulem SPECIAL VICTIMS UNIT a v roce 2013 hrál jednak ve filmu s Harrisonem Fordem 42 (což byla jeho zatím snad největší filmová role) a také ve větším dějovém oblouku tehdejší řady DOBRÉ MANŽELKY.

Jumpstar

Herecká filmografie

Filmy

2017 Hello Again
2015 A Year and Change
2013 42
2007 Come Rain or Come Shine: From Grey's Anatomy to Private Practice (TV film)
Grey's Anatomy: Every Moment Counts (TV film)
2002 Garmento

TV seriály

2018 Génius (TV seriál) - herec, a.z.
Kapitola desátá (S02E10) - a.z.
Kapitola osmá (S02E08)
Kapitola sedmá (S02E07)
další epizody (7)
Chirurgové (TV seriál) - a.z.
(Don't Fear) the Reaper (S14E11) - a.z.
2017 Génius (TV seriál)
Kapitola desátá (S01E10)
Kapitola devátá (S01E09)
Kapitola osmá (S01E08)
When We Rise (TV seriál)
Part V (E05)
The Catch (TV seriál)
The Mockingbird (S02E10)
The Cleaner (S02E09)
The Family Way (S02E04)
další epizody (6)
2016 11.22.63 (TV seriál)
The Day in Question (E08)
Soldier Boy (E07)
Happy Birthday, Lee Harvey Oswald (E06)
další epizody (6)
2014 Hysteria (TV seriál)
2013 Dobrá manželka (TV seriál)
What's In The Box? (S04E22)
Invitation to an Inquest (S04E17)
Going For The Gold (S04E15)
další epizody (7)
2011 Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (TV seriál)
Double Strands (S13E04)
2009 Chirurgové (TV seriál)
Teď, nebo nikdy (S05E24)
Na dny budoucí! (S05E23)
Den, kdy puká srdce (S05E22)
další epizody (14)
2008 Chirurgové (TV seriál)
Já, jenom já (S05E10)
V půlnoční hodině (S05E09)
Vzájemně spjati (S05E08)
další epizody (17)
2007 Chirurgové (TV seriál)
Marná pomoci snaha 2/2 (S04E10)
Marná pomoci snaha 1/2 (S04E09)
Věčně mladí (S04E08)
další epizody (25)
2006 Chirurgové (TV seriál)
Blízká setkání lidského druhu (S03E10)
Od šeptání po vřískot (S03E09)
Zářit štěstím (S03E08)
další epizody (25)
2005 Chirurgové (TV seriál)
Anatomie Vánoc (S02E12)
Samota (S02E11)
Čeho je moc, toho je příliš (S02E10)
další epizody (21)
2004 Zákon a pořádek: Zločinné úmysly (TV seriál)
Virtuální alibi (S03E10)
Kriminálka Las Vegas (TV seriál)
Dvojité x (S04E17)
2003 Charlie Lawrence (TV seriál)
1993 Frasier (TV seriál)

TV pořady

2004 The Tony Danza Show (TV pořad)
1981 Entertainment Tonight (TV pořad)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace