foto

Luminița Gheorghiu

  • nar. 1.9.1949 (69 let)
    Bukurešť, Rumunsko

Biografie

Herecké dovednosti Luminiţy Gheorghiu poháněly některé z nejuznávanějších filmů Rumunské nové vlny. Nicméně její filmová kariéra se táhne přes 30 let a obsahuje mnoho podpůrných rolí, stejně jako nezapomenutelné role a dvě hlavní role: ve filmech Morometii (1988, r. Stere Gulea) a Kód neznámý (2000, r. Michael Haneke). Během let spolupracovala se slavnými rumunskými režiséry, jako jsou Lucian Pintilie, Alexandru Tatos a Radu Mihăileanu.

Její kariéra je úzce spjata se třemi filmy režiséra Cristi Puiu: Zboží nebo peníze (2001), Smrt pana Lazarescu (2005) a Aurora (2010). Její výjimečná vedlejší role ve Smrti pana Lazarescu byla oceněna cenou pro Nejlepší herečku na Mezinárodním festivalu francouzského filmu v Namur, cenou Lumières de Safi na Francouzském filmovém festivalu a cenou za Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli od Filmové asociace kritiků v Los Angeles.

Po roce 2000 se Luminiţa Gheorghiu stala jednou z nejaktivnějších a nejslavnějších rumunských hereček, spolupracovala s mladými režiséry a zářila v silných vedlejších rolích: 12:08 Na východ od Bukurešti (2006, r. Corneliu Porumboiu), 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny (2007, r. Cristian Mungiu), The Yellow Smiley Face (2008, r. Constantin Popescu), stejně jako v Cannes nominovaný Na druhé straně kopců (2012, r. Cristian Mungiu). Za vedlejší roli ve filmu Francesca (2009, r. Bobby Păunescu) byla nominována na cenu GOPO (rumunský ekvivalent Oscarů).

Její spolupráce s Călin Peterem Netzerem začala v roce 2003 vedlejší rolí v jeho debutovém celovečerním filmu Maria. Cornelia z Pozice dítěte je její první hlavní rolí v celovečerním filmu.

Film Europe Media Company

Herecká filmografie

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace