foto

Jim Sheridan

  • nar. 6.2.1949 (71 let)
    Dublin, Irsko

Biografie

Filmy režiséra, scenáristy a producenta Jima Sheridana jsou známé po celém světě. O jejich kvalitě svědčí i fakt, že byly oceněny dvěma Oscary, šestnácti nominacemi na Oscara a bezpočtem prestižních mezinárodních cen. Sheridan sám byl na Oscara nominován pětkrát: dvakrát v kategorii Nejlepší režie za snímky Moje levá noha a Ve jménu otce a třikrát za scénáře k filmům In America, Moje levá noha a Ve jménu otce. V roce 2009 Jim Sheridan divákům představil působivé drama Bratři, které se odehrává na pozadí války v Afghánistánu.

Slavný se stal i jeho film Zbohatni nebo chcípni, pozoruhodný autobiografický příběh Curtise Jacksona (zvaného 50 Cent) od zločineckého mládí až po jeho vzestup na pozici jednoho z nejznámějších světových rapperů.

Navzdory úspěchu u mezinárodního publika je Sheridan stále výrazně irským režisérem. Irsko je pro něj studnicí témat a své filmy v Irsku rád natáčí. Příkladem je i film Ve jménu otce o osudech Gerryho Conlona, muže nespravedlivě odsouzeného za bombový útok IRA,které Sheridan napsal, produkoval a režíroval. Získal za něj několik nominací na Oscara, druhou cenu David di Donatello, Zlatého medvěda a nominaci na cenu WGA.

EEAP Film Distr.

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2012 Evropské filmové ceny 2012 (TV pořad)
1994 The 66th Annual Academy Awards (TV pořad)
1990 The 62nd Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(44)