foto

M. Night Shyamalan

  • nar. 6.8.1970 (49 let)
    Mahé, Puduččéri, Indie

Biografie

Producent, scénárista a režisér, který se rád obsazuje do malých rolí ve svých filmech, přezdívaný také jako Mistr napětí – to je M. Night Shyamalan, v současnosti jedna z nejuznávanějších filmových osobností.

Narodil se v Indii jako Manoj Nelliyattu Shyamalan 6. srpna 1970. Jak maminka Jayalakshmi, tak i otec Nelliate byli uznávanými doktory, kteří svého synka vychovávali v luxusním předměstí Philadelphie. V osmi letech dostal svou první videokameru, a právě tehdy se naplno projevil jeho talent pro filmařinu. Už ve svých sedmnácti měl ve sbírce kolem pětačtyřiceti doma natočených filmů. Vystudoval soukromou katolickou školu a v roce 1992 pak absolvoval Tisch School of Arts. V témže roce natočil svůj první film PRAYING WITH ANGER, který si sám produkoval, zrežíroval a ztvárnil i hlavní roli. Příběh, založený na skutečných událostech, kdy se M. Night rozhodl navštívit své rodiště, se dočkal uznání kritiků.

Na půdu katolické školy se vrátil roku 1998 ve svém druhém snímku. ÚPLNĚ VZHŮRU pojednává o studentovi, který se snaží vyrovnat se smrtí svého dědečka. Film však úplně propadl a stal se jedním z nejméně výdělečných filmů toho roku. Už brzy se však měl Night dočkat zadostiučinění

Tajemný thriller ŠESTÝ SMYSL o chlapci, jenž komunikuje s mrtvými, ve kterém excelovali Haley Joel Osment a Bruce Willis, obdržel sedm nominací na Oscara, z toho dvě přímo pro Nighta – za nejlepší scénář a režii. Tržby byly vysoké a film se stal druhým nejúspěšnějším filmem roku. (Předběhla ho jen první epizoda Hvězdných válek) O místo v žebříčku se ucházela také rodinná komedie Myšák Stuart Little, k níž Night napsal scénář.

Lásku ke komiksům uplatnil režisér ve VYVOLENÉM, snímku, kde „křehký“ Samuel L. Jackson hledá svůj opak, kterým má být Bruce Willis, jenž jako jediný přežije tragickou vlakovou nehodu. I zde si Shyamalan vystřihl malou roličku - drogového dealera na stadionu.

V roce 2002 se stal nejlépe placeným scénáristou Hollywoodu, když mu studio Disney nabídlo 5 milionů dolarů za scénář ke ZNAMENÍM. A tak vznikl příběh o muži, jenž po smrti své manželky ztratil víru v Boha. Nečekané události spojené s tajemnými kruhy v obilí ho však přinutí vztah k Bohu znovu přehodnotit. Hlavní role se tu ujal Mel Gibson a pan režisér si tentokrát svěřil o poznání větší roli – jeho Ray Reddy zavinil smrt hrdinovy manželky.

VESNICE, drama o obyvatelích zdánlivě středověké vesničky, je zatím posledním počinem M. Nighta Shyamalana. Příběh vyprávějící o osudech lidí, kteří žijí v neustálém strachu ze stvůr z lesa, byl hereckou příležitostí pro spoustu hvězd, z nichž jmenujme Joaquina Phoenixe (objevil se už ve ZNAMENÍCH), Adriena Brodyho či Sigourney Weaver. Samotného režiséra jsme tu mohli vidět jen v zrcadlovém odrazu.

M. Night Shyamalan má dar objevovat nové talenty, ať už jde o Haleyho Joel Osmenta, který byl za ztvárnění Colea Seara v ŠESTÉM SMYSLU nominován na Oscara, nebo nejnověji o Bryce Dallas Howard. Může to být náhoda, ale je více než pravděpodobné, že na tom má zásluhu Shyamalanova režie. A i když se může zdát, že točí béčkové filmy, pravdou zůstává, že se diváci rádi nechávají děsit nečekanými zvraty jeho filmů.

Klára "Molly" M.

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Filmy

2020 Labor of Love
2019 Skleněný
2016 Rozpolcený
2015 The Visit
2013 Po zániku Země
2010 Poslední vládce větru
2008 Stalo se
2006 Žena ve vodě
2004 Vesnice
2002 Znamení
2000 Vyvolený
1999 Šestý smysl
1998 Úplně vzhůru
1992 Praying with Anger

TV seriály

2020 Servant (TV seriál)
Jericho (S01E09)
2019 Servant (TV seriál)
Reborn (S01E01)
2015 Městečko Pines (TV seriál)
Where Paradise Is Home (S01E01)

Producentská filmografie

Filmy

2019 Skleněný
2016 Rozpolcený
2010 Ďábel

Host

TV pořady

2018 Norm Macdonald Has a Show (TV pořad)
2016 Quotidien (TV pořad)
2003 4Pop (TV pořad)
2000 The 72nd Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(2 398)