Reklama

Reklama

Mike Gibisser

Mike Gibisser

Biografie

Mike Gibisser je filmař z Chicaga, o kterém i v tom Chicagu ví asi málokdo, natož například tady. Je volně napojen na hnutí mumblecore, ale i v něm tvoří zcela svérázný okraj – okraj okraje. Žádný jeho film nikdy nebyl v americké distribuci, byť jsou to filmy, jaké posunují kinematografii – jaké kdyby vznikaly například ve střední Evropě, píšeme o nich články do „Filmu a doby“. Filmy Mike Gibissera visí na vimeu – jsou absolutně dostupné nonstop, takže jako by nebyly.

Celovečerní Finally, Lillian and Dan (2008) je o 11 let později následován World of Facts (2019). Oba spojuje neokázalost, tvůrčí pokora, stoický soucit a téma oslabenosti či postižení. World of Facts pozoruje ženu a jejího otce, kteří se oba paralelně vyrovnávají s komatózním stavem svých nejbližších. To, že oba potkala tahle obdobná situace, je náhoda. Film nijak nedopadne – hrdiny pozorujeme dost podobně, jako oni pozorují své bezvládné blízké na lůžku v jiných pokojích stejné nemocnice. Otcův přítel je později z hadiček odpojen, pokračování ostatních životů už ve filmu není.

Gibisser točí i krátké filmy či různá videa na pomezí s instalacemi, dokumenty na pomezí s vizuálními eseji – kolik to bude mít minut a do jaké škatulky se to pak zařadí, s tím si moc neláme hlavu. Veškerou propagaci tvoří jednoduchý web s filmografií a pár základními informacemi. Živí se jako pedagog na University of Wisconsin-Milwaukee.

Edgar_Hillar

Kameraman

Režisér

Filmy
2018

World of Facts

Krátkometrážní
2019

Slow Volumes

Scenárista

Filmy
2018

World of Facts

Producent

Filmy
2018

World of Facts

Střihač

Filmy
2018

World of Facts

Ovládací panel

Reklama

Reklama