foto

Beda Lak

  • nar. 20.2.1896
    Praha, Čechy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 4.12.1971 (75 let)
    Praha, Československo

Biografie

Dnes neprávem zapomenutý herec, komik, artista, eskamotér a stepař Beda Lak, rozený jako Bedřich Matěj Lak v Pražské Bubenči. Jeho otec se jmenoval Václav Lak a byl řemenář, matka se jmenovala Františka roz. Slavíková, která se starala o rodinu čítající čtyři děti.

Beda Lak zažil pozoruhodnou kariéru. Během let 1913 až 1944 byl známým vlastně po celém světě. Začínal jako statista v pražské Uranii (1913), později vystupoval v kabaretech U Labutě, Hvězda, Lucerna Karla Hašlera, U Medvídků, v Edenu, v Alhambře, v Bohémě, U Bílé Labutě a na konci 20. let působil v Brně v lidovém varieté.

Vystupoval se svým číslem nazvaným Všech sedm najednou. Hrál prakticky po celém světě. Vystoupil v Německu, Rakousku, Polsku, Maďarsku, Itálii. Jugoslávii, Švédsku, Litvě, Řecku, Španělsku, Francii, Belgii, a všude samozřejmě v místním jazyce. Ovládal 11 světových jazyků.

Při působení v Brně poznal artistku Edith Finklerovou (1899-19??), se kterou se v roce 1929 oženil. Manželství však bylo v roce 1940 rozvedeno. Po roce 1945 již nedokázal navázat na svojí dřívější zářivou kariéru, i když vystupoval ještě i v 60. letech

Pro film byl angažován v době své největší popularity. V roce 1933 se objevil ve filmu Strýček z Ameriky, kde předvedl v asi 5 minutách své nejznámější číslo. Časté cestování mu ale znemožnilo další účinkování ve filmu. A tak si na další filmovou roli musel počkat dlouhých 35 let. Ve filmu Šíleně smutná princezna (1968) si zahrál cirkusáka a ve stejném roce pak v detektivce Rakev ve snu viděti si zahrál kustoda.

Naposledy ho diváci spatřili v seriálu Pan Tau (od r. 1969), který byl uváděn i v kinech. Beda Lak zemřel dva roky po svém posledním filmu.

JA.RO.KO.

Herecká filmografie

Filmy

1968 Šíleně smutná princezna
„Rakev ve snu viděti...“
1933 Strýček z Ameriky

TV seriály

1971 Pan Tau (TV seriál)
Pan Tau a samá voda (S01E06)

Dokumentární

2003 Lidé z manéže (TV seriál) - a.z.

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace