foto

Li Tung

  • nar. 15.10.1941 (78 let)
    Tainan, Tchaj-wan

Biografie

Herec a bojový umělec Li Tung se narodil 15.října 1941 v Tainanu na Tajvanu. Jeho matka pochází z Německa. V mládí Li Tung začínal jako boxer, později i se svým bratrem Chuan Yuanem se stali na Tajvanu během 60.let známými herci. Po dosažení prvních větších úspěchů u tajvanských diváků se však oba bratři přesovají do Hongkongu, kde podepisují smlouvy s gigantem Shaw Brothers.

Li Tung měl první zkušenost před kamerou jako náctiletý v dětském muzikálu Fantasy of Deer Warrior (1961). Poté se věnoval hlavně boxu a jeho první martial art flick byl Enchanted Chamber (1968), kde si zahrál po boku tehdy žádané krásky Margaret Hsing Hui. Herecký průlom Li Tunga přichází hned v následujícím roce, kdy natáčí hlavní role v pěti bojových snímcích. Ikdyž si v nich zahrál po boku krásek Pei Pei Cheng, Wang Ling, či exotické Jenny Hu, největší úspěch sklízí legendární megahit Return of the One-Armed Swordsman (1969), kde ztvárnil jednu z hlavních rolí, jedovatého draka Kinga.

V následujícíh letech o hlavní role neměl nouzi, prakticky s každým druhým filmem sklidil úspěch. Několikrát se ve filmech sešel i s bratrem Chuan Yuanem a mezi jeho nejpovedenější celulojdy z počátku 70.let patří rozhodně fláky Lady of Steel (1970), Chinese Boxer (1970), King Eagle (1971), Call to Arms (1971), nebo Village of Tigers (1971). Tyto snímky si vedly vkinech velmi dobře a povedla se i série s nemilosrdnou Judy Lee v Girl Named Iron Phoenix (1973) a v Imprudent Iron Phoenix (1973).

Mezi opravdové Tungovy klenoty patří hlavní role v peckách Gloomy Tower (1977) a Greatest Plot (1977). Svou zajímavou hereckou kariéru ukončil v průběhu 80.let a na svém kontě zanechal na 50 snímků.

Grand "Epistemolog" Master

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky