foto

Robert Wiene

  • nar. 24.4.1873
    Vratislav, Slezsko, Německá říše
  • zem. 17.7.1938 (65 let)
    Paříž, Francie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Robert Wiene byl syn úspěšného divadelního herce Carla Wieneho a jeho mladší bratr se později také stal hercem. Ale Robert začal nejprve studovat práva na univerzitě v Berlíně, později studoval na univerzitě ve Vídni. Hraní se začal věnovat až v roce 1908, kdy hrál v drážďanském divadle a později se stal divadelním dramaturgem Lessingova divadla v Berlíně.

Ve filmu se prvně objevil v roce 1912, kdy debutoval svým krátkým hraným snímkem ZBRANĚ MLÁDÍ (Die Waffen der Jungen). Mezi lety 1916-19 natočil úspěšný film MILIONÁŘKA (Die Millionenerbin) a NOC KRÁLOVNY ISABEAU (Die Nacht de Königin Isabeau). Zlom v jeho kariéře přišel s rokem 1919, když natočil první film expresionistického hnutí KABINET DOKTORA CALIGARIHO (Das Kabinet des Doctor Caligari). Film byl úspěšný jak v Německu, tak v zahraničí a Robert se tak zařadil mezi nejoblíbenější německé filmaře. Po Caligarim následovali filmy GENUINE z roku 1920 a také RASKOLNIKOV (1923). Už ale nedosáhly takového úspěchu jako Kabinet doktora Caligariho a nepovedlo se to ani filmům KRÁL NAZARETSKÝ (I.N.R.I.) a ORLAKOVY RUCE (Orlacs Hände).

Jeho oblíbenost klesala stejně jako klesala oblíbenost filmového expresionismu, který definitvně potopil nákladný film Fritze Langa METROPOLIS z roku 1927. S nástupem nacismu emigroval do Velké Británie, kterou ale po několika neúspěšných filmech opustil a usadil se v Paříži. V Paříži nakonec roku 1938 zemřel při natáčení válečného dramatu ULTIMATUM. Film dokončil jeho přítel Robert Siodmak.

Rondon

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace