foto

John Woo

  • nar. 1.5.1946 (72 let)
    Guangzhou, Čína
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Rodák z jižní Číny začal s režií v roce 1973 a postupně vystřídal všechny možné žánry. Do širšího povědomí diváků se ale dostal až v roce 1986 filmem A BETTER TOMORROW (Lepší zítřek) s Chow-Yun Fatem, ke kterému natočil o rok později pokračování. Dalším filmem THE KILLER (Zabiják) z roku 1989 si získal kultovní status v Americe a upevnil si pozici nejlepšího tvůrce násilných gangsterek a thrillerů. Po filmu HARD BOILED (1992) přesídlil do Ameriky, kde působí dodnes.

V Americe po dvou nepříliš výrazných filmech dostal možnost k uplatnění svého originálního režijního stylu až ve filmu FACE/OFF (Tváří v tvář, 1997). Ve filmu MISSION: IMPOSSIBLE 2 (2000) už byl bohužel pohlcen komerčními zájmy producentů. Válečným dramatem WINDTALKERS (Kód Navajo, 2002) se vrátil ke spolupráci s Nicolasem Cagem, se kterým chystá i další projekty. Woo se proslavil zejména nezaměnitelnou choreografií akčních scén, častým používáním zpomalených záběrů a používáním holubic jako symbolu míru.

V Hong-Kongu získal 9 nominací na místní filmovou cenu, ze kterých 4 proměnil ve vítězství (mj. vyhrál cenu za nejlepší film pro Lepší zítřek). Mezi obdivovatele Johna Woo patří například Martin Scorsese, Sam Raimi nebo Quentin Tarantino.

Paul

Producentská filmografie

Scenáristická filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(671)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace