foto

Hertha Feiler

  • nar. 3.8.1916
    Vídeň, Dolní Rakousy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 2.11.1970 (54 let)
    Mnichov, Západní Německo

Biografie

Německá filmová herečka rakouského původu, přitažlivá Hertha Feiler se narodila 3. 8. 1916 ve Vídni. Pocházela ze středostavovské rodiny, byla dcerou stavebního inženýra. Hertha vystudovala reálné gymnázium a soukromě navštěvovala hodiny klavíru a zpěvu. Chtěla se stát koncertní pianistkou, ale po opakovaných problémech s rukou, jako byl zánět šlachy se tohoto úmyslu vzdala, a začala navštěvovat kurzy tance a herectví.

Hertha Feiler se objevila poprvé na filmovém plátně ve snímku Wiener Scala v roce 1936, a o rok později už dostala hlavní roli v německé komedii Liebling der Matrosen. Díky své vizáži i hereckému talentu začala být Hertha představitelkou určitého typu mladé, přitažlivé dívky. V roce 1938 se při natáčení filmu Lauter Lügen seznámila s již tehdy velmi oblíbeným hercem, představitelem komických rolí Heinzem Rühmanem, zamilovali se do sebe, a v roce 1939 se 1.července konala svatba. Byli v časopisech a na veřejnosti předváděni, jako ukázkový pár přitažlivé manželské dvojice, a tak i přesto, že měla Hertha Feiler židovské předky, a byla po rodičích z jedné čtvrtiny židovského původu, dostala zvláštní povolení k filmové práci. 7.6.1942 se jim narodil syn Peter.

V hlavních rolích, především komických, se objevovala dvakrát až třikrát za rok. V roce 1939 v komedii Männer müssen so sein, Flucht ins Dukel, Maggy, 1940 Lauter Liebe, Šaty dělají lidi - Kleider machen Leute, 1941 Hauptsache glücklich - Hlavní je být šťastný, Ewiger Rembrand - Věčný Rembrand 1942, Quax in Afrika 1944.

Po válce se začala věnovat více divadlu, zatím co manžel Heinz se pokoušel o produkci u filmové spol. Comedia, společnost však po třech letech ukončila činnost. Hertha se vrátila k natáčení až na počátku roku 1948, ale jako obdivuhodná, kultivovaná, krásná zralá žena, která hraním v divadle vyzískala další velkou část hereckých zkušeností, natočila po tříleté odmlce film Die kupferne Hochzeit - Bronzová svatba, rok 1949 Heimliches Rendezvous a Ich mach Dich glücklich. A právě tak jako její herečtí kolegové, i ona po čase spolupracuje vedle filmu a divadla s televizí.

V roce 1968 onemocněla rakovinou a v té době natočila také svůj poslední film Die Ente klingelt um halb acht - Kachna zvoní kolem půl osmé. Hertha Feiler-Rühman zemřela 1. 11. 1970 v Mnichově ve věku 59 let. Hrála ve 42 filmech.

Marta "clara.bow" Holubová

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky