foto

Brian Yuzna

  • nar. 1951
    Filipíny
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Narodil se v roce 1949 na Filipínách, ale vyrůstal v Nikarague, Puerto Ricu a Panamě. V Panamě byl vychováván jako křesťanský katolík a právě tady se nechal poprvé fascinovat obrazy z kostelů, které navštěvoval a knih, které se mu v souvislosti s náboženskou výukou dostávaly do ruky. V šedesátých letech se přestěhoval do USA.

Jeho filmy jsou inspirovány dílem H.P.Lovecrafta. Jak sám v rozhovorech přiznává, trpí od mala nočními můrami, jejichž obrazy se snaží implementovat do svých snímků. Vůbec první horor, který viděl, a který jej ve své době inspiroval pro další práci je CREATURE WITH THE ATOM BRAIN (1955). Poprvé se v branži profiloval jako producent. Společně s Juliem Fernándezem založil společnost Fantastic Factory. Tady se soustředil na produkci filmů s tématikou hororu, sci-fi a fantasy pro celosvětový trh. Pro režírování filmů využíval talenty z celého světa. Pod touto značkou vznikly například filmy ARACHNID (2001), JEPTIŠKA (2005) nebo ZLO PŘICHÁZÍ Z HLUBIN (2005).

V roce 1989 napsal scénář k rodinné komedii CO JE MALÝ, TO JE HEZKÝ, což je ovšem v jeho kariéře spíš výjimka. Ve stejném roce už natočil svůj debut - rozporuplný horor SOCIETY (1989). Opravdový úspěch se dostavil až s klasikou RE-ANIMATOR, na které pracoval s přítelem Stuartem Gordonem – rovněž velkým fandou H. P. Lovecrafta. Pokračování NEVĚSTA RE-ANIMATORA (1990) si i sám režíroval, stejně jako NÁVRAT RE-ANIMATORA (2003). Jedním příběhem se podílel i na povídkovém filmu NECRONOMICON (1994).

Brian Yuzna má čtyři děti, které se všechny daly na hereckou dráhu.

Jiri "Holina" Holik

Producentská filmografie

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Scenáristická filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(28)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace