foto

David Zucker

  • nar. 16.10.1947 (73 let)
    Milwaukee, Wisconsin, USA

Biografie

Americký režisér a příležitostný herec David Zucker je spolu se svým mladším bratrem Jerrym a Jimem Abrahamsem nejvýznamnějším tvůrcem americké filmové parodie. Zmiňovaná trojice, často označovaná pod zkratkou ZAZ, spolu úzce spolupracovala prakticky celou kariéru, takže je téměř nemožné o nich psát odděleně.

Starší z bratrů Zuckerových, známý také pod přezdívkou "Zucknuckle" se narodil v r.1947 v Milwaukee. Jeho prvním filmem a zároveň prvním společným projektem ZAZ byl komediální snímek KENTUCKY FRIED MOVIE z r.1977.

O tři roky později společně režírují parodii na katastrofické filmy PŘIPOUTEJTE SE PROSÍM! Tento snímek přinesl ZAZ velký divácký úspěch a odstartoval jejich sérii bláznivých parodií plných absurdních gagů a chytře napsaných dialogů. Často spolupracují zejména se scénáristou Patem Proftem a herci Leslie Nielsenem či Lloydem Bridgesem. Zajímavostí je, že Nielsen i Bridges měli už v té době za sebou dlouhou hereckou dráhu skládající se především z charakterních rolí. Na stará kolena se oba díky ZAZ stali úspěšnými a vyhledávanými komiky.

V první polovině 80. let ZAZ realizují seriál parodující televizní krimi-série s názvem "POLICE SQUAD", jehož hlavním hrdinou je svérázný policejní detektiv Frank Drebin v podání Leslie Nielsena. Seriál se však ve své době nesetkal s příliš velkým ohlasem. Teprve když jej sám David převedl v r.1988 do podoby celovečerního filmu,jenž u nás vyšel jako BLÁZNIVÁ STŘELA z něj udělal doslova kultovní záležitost. David Zucker pak režíroval i jeho další pokračování BLÁZNIVÁ STŘELA 2 A 1/2: VŮNĚ STRACHU a zahrál si menší roli ve třetím díle BLÁZNIVÁ STŘELA 33 A 1/3: POSLEDNÍ TRAPAS.

V 90. letech se "svatá trojice americké parodie" rozděluje. David Zucker po dokončení Bláznivých střel, spolupracuje na několika snímcích s tvůrci legendárního South Parku - Mattem Stonem a Trayem Parkerem. Poté dostává nabídku převzít štafetu po bratrech Wayansových a režírovat kritikou vlažně přijatou, avšak divácky znovu velmi populární komediální sérii SCARY MOVIE, jenž je opět parodií na všechno možné.

David Zucker je ženatý a má dvě děti. Rád si čas od času zahraje menší roli v některém ze svých filmů, nebo ve filmu některého ze svých spolupracovníků. Taktéž stejně jako jeho bratr Jerry s oblibou obsazuje do epizodních úloh ve svých dílech členy své rodiny. Především jejich matka Charlotte se objeví ve většině z Davidových filmů.

Lukáš "Vojcl" Vojáček

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Producentská filmografie

Filmy

2013 Scary Movie 5
1995 Procházka v oblacích

Dokumentární

2013 Crimes of the Century (TV seriál)

Tvůrcovská filmografie

Host

TV pořady

1985 Larry King Live (TV pořad)
1972 The Midnight Special (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(275)