foto

George Miller

  • nar. 3.3.1945 (74 let)
    Chinchilla, Queensland, Austrálie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Narodil se jako George Miliotis 3. března v Australském Queenslandu, ve městě Chinchilla. Jeho rodiče byli řečtí přistěhovalci Dimitri (Jim) Castrisios Miliotis a Evangelia (Angela) Balloyoulo, kteří na svět přivedli celkem čtyři syny. Kromě George se filmovému řemeslu z pozice producenta věnuje ještě mladší Bill Miller. Navštěvoval Chlapeckou střední školu v Sydney, následně studoval medicínu na univerzitě v Novém Jižním Walesu. V závěru svého studia natočil se svým mladším bratrem Chrisem krátký, jedinou minutu trvající snímek, s kterým vyhráli studentskou soutěž.

V roce 1971 se během filmových seminářů na Melbournské univerzitě seznamuje s Byronem Kennedym, filmovým fanatikem a producentem. Po návratu ze stáže v Sydneyské nemocnici spolu utváří ambiciózní filmařský pár. Debutem se stává krvavý krátkometrážní film VIOLENCE IN THE CINEMA, PART 1. Ze spolupráce s Kennedym vzešel první Millerův kinohit, postapokalyptický sci-fi thriller ŠÍLENÝ MAX, který kromě svého režiséra zanesl na filmovou mapu i herce Mela Gibsona. Film se dočkal dvou pokračování, opět v Millerově režii.

Koncem osmdesátých let produkoval seriály VIETNAM a BANGKOK HILTON. Po úspěšné hororové komedii ČARODĚJKY Z EASTWICKU přichází roku 1993 Millerova první oscarová nominace, za scénář k dramatu LORENZŮV OLEJ, které i zrežíroval. O tři roky později si nominaci vychutnal znovu a hned dvojnásobně, za scénář a nejlepší snímek k rodinnému filmu BABE - GALANTNÍ PRASÁTKO. Nepříliš zdařilé pokračování BABE 2: PRASÁTKO VE MĚSTĚ Miller řídil už z pozice režiséra. Úspěch opět přišel až po několikaleté odmlce v roce 2006, v digitálně animované, komerčně úspěšné rodinné komedii HAPPY FEET, která získala mimo jiné oscara za nejlepší animovaný snímek roku.

-bad-mad-wolf-

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(94)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace