foto

Zbyněk Brynych

 • nar. 13.6.1927
  Karlovy Vary, Československo
 • zem. 24.10.1995 (68 let)
  Praha, Česko

Diskuze k tvůrci (0)

  • 7.8.2016  09:27
  Vladajsoucna
  (hodnocení, komentáře)

  Znalec jeho díla si ale může všimnout, že avantgardní postupy 60. let se snažil používat i v těch svých největších propadácích 70. let - viz Romance za korunu a psychedelická montáž fotek pokrokových osobností během vystoupení Schelingera a spol. v klubu SSM. :) Po těchto průšvizích (odsouzených i dobovou kritikou) se Brynych sice pokoušel vrátit k filmařským počátkům (Poločas štěstí tematicky navazuje na jeho debut Žižkovská romance), leč už bez většího ohlasu. Škoda dalšího zmařeného talentu.

  • 7.8.2016  09:24
  Vladajsoucna
  (hodnocení, komentáře)

  Martin741: Od Transportu z ráje k Romanci za korunu - takový filmařský sestup nezažil ani Olmer!

  Brynych ovšem nebyl typickým normalizačním tvůrcem, už tím, že slavil úspěchy společně s novou vlnou, ačkoliv to Sequens a Kachlík, v omezenější míře, také (Já, truchlivý bůh; Atentát, Hříšní lidé). Na rozdíl od nich ale nebyl bůhvíjakým kovaným funkcionářem. To, že si mohl filmovat v zahraničí, si evidentně splácel natáčením nejrůznějších normalizačních kravin. 

  • 18.3.2014  13:00
  Martin741
  (hodnocení, komentáře)

  Reziser kultoveho krimi serialu Derrick s Horst Tappertom tu nema diskusiu? Hanba! Je pravda, ze normalizacnym sudruhom siel po voli, ale za Derricka si zasluzi trochu dost ucty.

  na příspěvěk reagoval Vladajsoucna

Fanoušci tvůrce