foto

Josef Gruss

  • nar. 9.3.1908
    Praha, Čechy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 12.4.1971 (63 let)
    Praha, Československo

Biografie

Josef Gruss se narodil 9. března 1908 v Praze. Absolvoval v roce 1928 pražskou konzervatoř u profesora Hurta. Krátce působil v pražském Mertenově divadle, v České komorní scéně (1928 – 1929), v Osvobozeném divadle (1929 – 1930), v Městském divadle v Olomouci (1930 – 1931), v Zemském divadle v Brně (1931 – 1932) a s E. F. Burianem v roce 1932 spoluzaložil kabaret Červené eso (zde se hrála také jeho hra „Loď živých“).

Od 1. října 1933 vystupoval v Národním divadle v Praze. V divadle hrál třicet devět let, až do své smrti 12. dubna 1971. Zezačátku, díky svému mladistvému zjevu, ztvárňoval role elegánů, floutků, milovníků i zhýralců v českých, francouzských a anglických konverzačních komediích a dramatech. Hrál velké role (např. Majané ve Vančurově „Jezeru Ukereve“, Jago v „Othellovi“ Williema Shakespeara, rádce v „Paní studánce“, had Kaa v dramatizaci „Mauglí“ či syn Toni v Čapkově „Matce“).

I přidělené malé role (poštmistr v Gogolově „Revizorovi“, Šumbal v „Našich furiantech“, ironický rádce v „Paní studánky“) dokázal vyzdvihnout na úroveň velkých postav. Mistrně hrál zlé mstivé intrikány a bezohledné mocipány, do kterých byl stereotypně obsazován zejména ve 40. a 50. letech. Hrál také dobře charakterní role i veseloherní postavy, založené na kousavé ironii a satirickém šlehu. Josef Gruss byl manželem herečky Jarmily Švabíkové (1906 – 1969).

Jako herec se poprvé ve filmu objevil v roličce sládka v dramatu PRAŽSKÝ FLAMENDR (1926). Celý život hrál malé roličky, kterých ztvárnil přes třicet. Z těch větších předválečných a válečných si určitě připomeňme: hejtmanova (Jaroslav Marvan) sluhu v REVIZOROVI (1933) Martina Friče, mladíka ve společnosti v MAZLÍČKOVI (1934), Ottu ve Vávrově a Haasově VELBLOUDU UCHEM JEHLY (1936), Zdeňka Koláře v crazy komedii EVA TROPÍ HLOUPOSTI (1939) opět Martina Friče, utopence Vodičku v Burianově komedii RYBA NA SUCHU (1942) Vladimíra Slavínského a další.

Z poválečných větších úloh uveďme JUDr. Jindřicha Plevku ve Slavínského snímku DNES NEORDINUJI (1948), hraběte z Vrtby ve Fričových PSOHLAVCÍCH (1955), nadporučíka Vejrycha v Blumenfeldových KASAŘECH (1958) či Viscontiho v historické komedii SLASTI OTCE VLASTI (1969) Karla Steklého. Naposled se divákům uvedl jako komisař Faltys v Čechově hudební komedii SVATÁ HŘÍŠNICE (1970).

Kromě hereckých výkonů se do filmové historie Josef Gruss zapsal také spoluautorstvím scénářů ke slavným filmům KRISTIÁN a TĚŽKÝ ŽIVOT DOBRODRUHA. Byl rovněž autorem několika filmových šlágrů, např.: legendární píseň „Jen pro ten dnešní den“, zpívaná Oldřichem Novým ve filmu KRISTIÁN, „Každý musí někdy něco mít“ a „Sám já chodívám rád“ z filmu TĚŽKÝ ŽIVOT DOBRODRUHA, „Slunečnice“ a „Celý den si zpívám“ z komedie HOTEL MODRÁ HVĚZDA, „Převoznická“ (zpívaná Vlastou Burianem) v komedii RYBA NA SUCHU a k několika dalším.

Po vále se také velmi úspěšně pokusil o filmovou režii – režíroval komedii HOSTINEC „U KAMENNÉHO STOLU“ (1948) podle stejnojmenného románu Karla Poláčka. Grussovi se skvěle povedlo převést sympatický děj i s charakteristickými poláčkovskými postavičkami (např. manželé Dynderovi, Boženka či Tatrmuž). Josef Gruss se výjimečně objevil i v televizi (inscenace PŘÍBĚH DUŠIČKOVÝ, REKVIEM ZA KOUZELNOU FLÉTNU, UČEDNÍK KOUZELNÍKA ČÁRYFUKA a seriál ALEXANDR DUMAS STARŠÍ).

Josef Gruss byl i autorem několika humoristických knížek („S poctivostí nejdál dojdeš“, „Nevěřte na duchy“, „Jedna paní povídala“, „Můj přítel Julius“), povídek, divadelních her a mnoha rozhlasových pořadů a her. Před rozhlasový a dabingový (BYT) mikrofon se také často postavil jako herec. Gruss byl nositelem vyznamenání Za zásluhy o výstavbu (1958), v roce 1963 byl jmenován Zasloužilým členem Národního divadla a nakonec získal titul Zasloužilý umělec (1963). Významná postava našeho divadla a filmu Josef Gruss zemřel 12. dubna 1971 po úraze ve svém pražském bytě ve věku šedesáti tří let.

Jaroslav "krib" Lopour

Scenáristická filmografie

Filmy

1939 Kristián

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Host

TV pořady

1995 Úsměvy českého filmu (TV pořad)

Fanoušci tvůrce