foto

Julieta Serrano

  • nar. 21.1.1933 (87 let)
    Barcelona, Cataluña, Španělsko

Biografie

Julieta Serrano Romero je španělská divadelní a filmová herečka. Narodila se 21. ledna 1933 v Barceloně (Katalánie, Španělsko) do valencijské rodiny s hereckými předky. Počátky její umělecké dráhy jsou spjaty s ochotnickým divadlem Romea produkující představení v katalánštině, na jehož založení se sama v roce 1949 podílela. První významnější herecké počiny sahají do 60. let minulého století. Během své kariéry spolupracovala s režisérskými velikány jako je Pedro Almodóvar, Ventura Pons nebo José Tamayo a stala se tak nezapomenutelnou součástí španělské kinematografie a slavných divadelních inscenací.

Filmografie této katalánské herečky je velmi obsáhlá a plná zvučných titulů. Jejím prvním celovečerním filmem byl snímek EL JUEGO DE LA OCA. V 70. letech natočila řadu filmů (MI QUERIDA SEÑORITA, …) a později účinkovala v pěti filmech Pedra Almodóvara – v jeho prvním celovečerním snímku PEPI, LUCI, BOM Y OTRAS CHICAS DEL MONTÓN. Velký úspěch jí přinesla role lesbické jeptišky závislé na drogách v ENTRE TINIEBLAS nebo film MATADOR, kde ztvárnila fanatičku z Opus Dei. V pořadí čtvrtým byl mezinárodně úspěšný snímek MUJERES AL BORDE DE UN ATAQUE DE NERVIOS nominovaný na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Film vyhrál cenu Goya a sama herečka byla nominována na cenu Goya za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Doposud poslední spoluprací s Almodóvarem byl snímek ¡ÁTAME!, kde hrála po boku Antonia Banderase nebo Victorie Abril. Dále natočila několik filmů v Barceloně, což odpovídá jejímu přání pracovat v rodném městě a filmu se věnuje dodnes. Mezi její poslední snímky patří například ¿Y A MÍ QUIÉN ME CUIDA? nebo UN POCO DE CHOCOLATE.

Herečka je známá také pro své divadelní role v hrách jako LAS CRIADAS (Jean Genet) nebo YERMA (Federico García Lorca). V roce 1991 založila vlastní divadelní společnost a působila také v televizních seriálech jako například LAS CHICAS DE HOY EN DÍA nebo TODOS LOS HOMBRES SON IGUALES. Během své dlouhé celoživotní kariéry, které ve svých divadelních, filmových a televizních inscenacích věnovala tělo i duši, nasbírala mnoho nominací (ceny Goya) a je držitelkou řady ocenění (ceny Sant Jordi, Fotogramas, Max, …).

Tygroid

Host

TV pořady

2007 Memòries de la tele (TV pořad)
1984 Cinema 3 (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky